Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi A.Ş. Halka Arz Detayları

Halka arz fiyatı 28 TL (sabit fiyatla) olarak belirlenen Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi A.Ş., “OZYSR” koduyla 23-24 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bu makalede Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi A.Ş. halka arzının detaylarını inceleyebilirsiniz.

Halka Arz Nedir?

Halka arz, sermaye piyasası araçlarının satın alınmasına yönelik çağrı ve devamında gerçekleştirilen satış süreci anlamına gelmektedir. Şirketler halka arz gerçekleştirerek, hisseleri karşılığında yeni kaynak veya finansman yaratmaktadırlar.

Halka arz, borçlanma yönteminin aksine anapara ve faiz benzeri ödeme zorunluluğu olmayan bir finansman yöntemidir. Bu şekilde sermaye yapısını kuvvetlendiren şirketler hem daha kolay hem de daha ucuz finansman elde ederek borçlanma kapasitelerini artırabilmektedirler.

Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi A.Ş. Hakkında

1973 yılında kurulan Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi A.Ş, başta sıcak daldırma galvanizli tel olmak üzere, tel ve tel mamulleri alanında katma değerli ürünler üretmekte, enerji, altyapı, kablo, otomotiv, yapı, tarım, mobilya, ambalaj, beyaz eşya, çevre ve güvenlik sistemleri sektörlerine hizmet vermektedir.

Silivri tesisinde yıllık 120 bin tonun üzerinde üretim kapasitesine sahip olan şirket, bağlı ortaklıkları ve iştirakleriyle (Çokyaşar Halat, Çokyaşar Tel şirketleri Özyaşar Tel’in bağlı ortaklıklarıdır. CWI Arnavutluk) birlikte toplam 286 bin ton (Özyaşar Tel üretim tesisi 120 bin ton/yıl, Çokyaşar Tel üretim tesisi 96 bin ton/yıl, Çokyaşar Halat üretim tesisi 40 bin ton/yıl ,CWI Arnavutluk üretim tesisi 30 bin ton/yıl) üretim kapasitesine sahiptir. Şirket, son 3 yılda ortalama 185 milyon dolarlık geliri ile Türkiye’nin en büyük ikinci 500 sanayi kuruluşu içinde, başta Avrupa, Orta Doğu ve Amerika’da yaklaşık 70 ülkeye yaptığı ihracat ile ilk 1000 ihracatçı firma arasında yer almaktadır.

Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi A.Ş’ninyönetim merkezi İstanbul’da bulunmaktadır. Şirketin üretim tesisi 30 bin m²’si kapalı, toplam 48 bin m² olmak üzere Silivri’de konumlanmıştır. Kuruluş, 0,70 mm’den 10,00 mm’ye kadar değişen çap aralıkları ve yüksek, orta, düşük karbon mukavemet aralıkları ile geniş ürün yelpazesine sahiptir. Şirket, ilk jet wipe (bilgisayar kontrollü azot sıyırma), roller kasetlerle yüksek hızlı tel çekimi, ilk rozet sat sarım galvaniz kangal üretimi gibi inovatif uygulamalarla, daha dayanıklı ve uzun ömürlü ürünler sunmayı hedeflemektedir.

Hedefleri arasında; Veri odaklı şirket vizyonumuzu gerçekleştirme, Türkiye’nin sayılı tel üretim üslerinden biri olma, sürdürülebilir yatırımlar, yenilikçi teknolojiler ve dijital dönüşümüm bulunan Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi A.Ş AR-GE bağlamında; sürdürülebilirlik, enerji geçişi, döngüsel ekonomi, proses optimizasyonu, yeni ürün ve uygulama alanları geliştirme, dijital dönüşüme odaklanmıştır. Verimliliği artırmak amacıyla geliştirilen MES projesi ile şirket, üretim tesislerindeki operasyonel yükleri hafifletmeyi ve üretim sürecini daha verimli hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi A.Ş. Halka Arzının Detayları

Halka arz fiyatı 28 TL (sabit fiyatla) olarak belirlenen Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi A.Ş, “OZYSR” koduyla 23-24 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. Borsadan satış yöntemi ile gerçekleşmesi planlanan halka arz, 23 Mayıs 2024 saat 10:30’da başlayacak ve 24 Mayıs 2024 saat 13:00’de sona erecektir.

18.200.000 lot sermaye artırımı ve 7.800.000 lot ortak satışı biçiminde toplamda 26.000.000 lot olarak gerçekleştirilecek (Ek Satış, Talep Gelmesi Halinde Ortak Satışı: 5.200.000 TL lot. Ek Satış Olması Halinde Toplam Lot: 31.200.000 lot) olan Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi A.Ş’nin halka arz büyüklüğünün yaklaşık 728 Milyon TL (Ek Satış Olması Halinde Halka Arz Büyüklüğü: 873 Milyon TL) olması beklenmektedir. Bu süreç sonrasında şirketin halka açıklık oranı %25,19 (Ek Satış Olması Halinde Halka Açıklık Oranı: %30,23) olarak gerçekleşecektir.

Payların borsada işlem görmeye başlamasından itibaren 30 gün boyunca fiyat istikrarı planlanmaktadır. Brüt halka gelirinin %20’sine karşılık gelen 6.240.000 TL nominal değerli payların karşılığı kadarlık tutar, fiyat istikrarı işlemlerinde kullanılabilecektir. İhraççı ve ortaklar için 1 (bir) yıl boyunca satmama taahhüdü bulunmaktadır.

Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi A.Ş. Halka Arzında Dağıtılacak Olası Hisse Miktarları

  • 2.1 Mln. Katılım: Yaklaşık 15 lot (420 TL)
  • 2.5 Mln. Katılım: Yaklaşık 13 lot (364 TL)
  • 2.9 Mln. Katılım: Yaklaşık 11 lot (308 TL)
  • 3.3 Mln. Katılım: Yaklaşık 10 lot (280 TL)
  • 4.1 Mln. Katılım: Yaklaşık 8 lot (224 TL)
  • 4.5 Mln. Katılım: Yaklaşık 7 lot (196 TL)
  • 4.9 Mln. Katılım: Yaklaşık 6 lot (168 TL)

Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi A.Ş. Finansal Durumu

Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi A.Ş. Halka Arz Gelirini Nerede Kullanılacak?

İşletme Sermayesinin Güçlendirilmesi (%30)

Şirketin iş planları ve hedefleri göz önüne alınarak başta hammadde alımları, enerji masrafları, peşin ödeme esasıyla alınarak üretim masraflarının karşılanması, satış ve pazarlama giderleri olmak üzere ileriye dönük fırsatların değerlendirilebilmesi için işletme sermayesinin güçlendirilmesi, sektördeki payını artırmasına bağlı olarak yükümlülüklerin daha verimli bir şekilde yerine getirilmesi ve rekabet gücünü artırabilmek amacıyla halka arz gelirlerinin değerlendirilmesi hedeflenmektedir.

Finansman Maliyetinin Azaltılması (%40)

Kısa ve orta vadeli banka kredi bakiyelerinin kapatılmasıyla, finansal borçların azaltılması ve toplam finansal borçların içerisindeki uzun vadeli kredi oranının artırılarak daha güçlü bir finansal yapı elde edilmesi amaçlanmaktadır. Şirket menfaatleri doğrultusunda karlılık, maliyet ve nakit akışları göz önüne alınarak kredi ödemeleri yapılacaktır.

Yatırım Finansmanı ve Makine/Ekipman Alımları (%30)

Üretim tesislerinin verimliliğinin artırılması, yeni makine ve ekipman alınması ve bu kapsamda gerekli sistemlerin kurulması, yenilenmesi amacıyla kullanımı planlanmaktadır. Bu kapsamda fon kaynağının %30’unu şirket yatırımlarında, %20’si bağlı ortaklığı Çokyaşar Halat yatırımında ve %50’sini de bağlı ortaklığı olan Çokyaşar Tel yatırımında kullanmayı hedeflemektedir. Şirket, bağlı ortaklıklarına aktaracağı fonu, ortak borcu olarak aktaracaktır ve borç olarak verilen bu fon tutarının geri ödemesini, piyasa faiz oranları dikkate alınarak işletilen faiziyle birlikte ilgili bağlı ortaklıktan alacaktır.

Belirtilen fon kullanım oranları arasında azami %10’luk geçiş yapılabilmesi mümkün olacaktır.

BtcTurk | Hisse ile Halka Arzlara Nasıl Katılabilirsiniz?

BtcTurk | Hisse mobil uygulamasında halka arzlara katılmak çok kolay! BtcTurk | Hisse Fiyatlar Ekranında bulunan “Halka Arz” sekmesine tıklayarak, halka arzı gerçekleştirilmekte olan şirketleri görüntüleyebilirsiniz. Halka arzına katılmak istediğiniz şirkete tıklayarak, ilgili ortaklığın halka arz profilini diğer bir ifade ile halka arz bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Halka Arz Profili Ekranındaki “Talep Et” butonuna tıkladığınızda, halka arzdan talep edeceğiniz hisse miktarını ve fiyatını belirleyebileceğiniz alana yönlendirileceksiniz. Talep edilen hisse miktarını ve fiyatını belirlemenizin ardından “Devam” butonuna tıklayarak süreci ilerletebilirsiniz.

“Devam” butonuna tıklamanızın akabinde “Emir Onay” ekranı belirecektir. Bu alanda talep edilen fiyat ve hisse adeti, komisyon ve toplam tutar gibi katılmak istediğiniz halka arza yönelik bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Bilgilerinizi kontrol edip, doğruluğunu teyit ettikten sonra “Onayla” butonuna tıklayarak emrinizi iletebilirsiniz. Bu adımın ardından, talebinizin alındığına yönelik ekran belirecektir.

İlgili halka arza yönelik talebinizin durumunu; “Talep Durumu” butonundan veya BtcTurk | Hisse ana menüsünden Hesap, Emirlerim, Açık Emirler adımlarını takip ettikten sonra görüntüleyebilirsiniz. BtcTurk | Hisse’de borsadan satış yöntemi ile halka arzlara katılabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors