Onur Yüksek Teknoloji A.Ş. Halka Arz Detayları

Halka arz fiyatı 49,50 TL (sabit fiyatla) olarak belirlenen Onur Yüksek Teknoloji A.Ş., “ONRYT” koduyla 22-23 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bu makalede Onur Yüksek Teknoloji A.Ş. halka arzının detaylarını inceleyebilirsiniz.

Halka Arz Nedir?

Halka arz, sermaye piyasası araçlarının satın alınmasına yönelik çağrı ve devamında gerçekleştirilen satış süreci anlamına gelmektedir. Şirketler halka arz gerçekleştirerek, hisseleri karşılığında yeni kaynak veya finansman yaratmaktadırlar.

Halka arz, borçlanma yönteminin aksine anapara ve faiz benzeri ödeme zorunluluğu olmayan bir finansman yöntemidir. Bu şekilde sermaye yapısını kuvvetlendiren şirketler hem daha kolay hem de daha ucuz finansman elde ederek borçlanma kapasitelerini artırabilmektedirler.

Onur Yüksek Teknoloji A.Ş. Hakkında

Onur Yüksek Teknoloji A.Ş, 1980 yılında sivil ve askeri haberleşme uygulamalarına yönelik mühendislik hizmetleri vermek üzere kurulmuştur. Şirket; Savunma Sanayi Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, ASELSAN, TUSAŞ, Devlet Hava Meydanları İşletmesi, Devlet Demiryolları ve yurtdışındaki çeşitli havacılık kurumlarına hizmet vermektedir.

İlk aşamada TSK ve NATO’nun iletişim ihtiyaçlarına yönelik haberleşme sistemlerinin tedariki ve entegrasyonlarını gerçekleştiren şirket, ilerleyen yıllarda uzmanlığını artırmıştır. 1990’lı yıllardan itibaren hem sivil hem savunma sanayi projelerinde uluslararası firmaların iş ortağı konumuna gelerek deniz trafiğini izleme ve kontrol sistemleri, meteorolojik radar sistemleri ve gemi seyir radar sistemlerine yönelik entegrasyon projeleri gerçekleştirmiştir.

Onur Yüksek Teknoloji A.Ş, devam eden süreçte IP tabanlı ses haberleşme sistemleri geliştirilmesine ilişkin AR-GE çalışmalarına odaklanmıştır. 2010’lu yılların başından itibaren telsiz sistemleri entegrasyonu ve IP tabanlı ağ teknolojileri kapsamında uzmanlaşan şirket, dört kıtaya ses ve veri haberleşme sistemlerine ilişkin ürünleri ihraç etmektedir.

Uluslararası standartlara uyumlu sivil ve askeri havacılık sistemleri entegrasyon kapasitesine sahip olan Onur Yüksek Teknoloji A.Ş; Avrupa Sivil Havacılık Teçhizatı Teşkilatı, ABD Federal Havacılık İdaresi ve Avrupa Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı ile iş birliği içindedir.

Şirket, 2015 yılından itibaren, yenilenebilir enerji teknolojileri alanında proje geliştirme, anahtar teslimi güneş enerji santrali EPC hizmeti ve şirket içerisinde tasarlanıp geliştirilen güneş takip sistemleri üretimi alanlarında da faaliyet göstermektedir. Onur Yüksek Teknoloji A.Ş, bünyesinde bulundurduğu güneş enerji santrali portföyüne ilave olarak, mevcut elektrik üretim kapasitesini dört yıl içerisinde 12 kattan fazla artırarak 250 milyon kWs’nin üstüne çıkarmak için yatırım çalışmalarını sürdürmektedir.

Onur Yüksek Teknoloji Halka Arzının Detayları

Halka arz fiyatı 49,50 TL (sabit fiyatla) olarak belirlenen Onur Yüksek Teknoloji A.Ş, “ONRYT” koduyla 22-23 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. Borsadan satış yöntemi ile gerçekleşmesi planlanan halka arz, 22 Mayıs 2024 saat 10:30’da başlayacak ve 23 Mayıs 2024 saat 13:00’de sona erecektir.

12.830.000 lot sermaye artırımı ve 6.900.000 lot ortak satışı biçiminde, toplamda 19.730.000 lot olarak gerçekleştirilecek olan Onur Yüksek Teknoloji’nin halka arz büyüklüğünün yaklaşık 976 Milyon TL olması beklenmektedir. Bu süreç sonrasında şirketin halka açıklık oranı %31,40 olarak gerçekleşecektir. Fiyat istikrarı planlanmamaktadır. İhraççı ve ortaklar için 1 (bir) yıl boyunca satmama taahhüdü bulunmaktadır.

Onur Yüksek Teknoloji A.Ş. Halka Arzında Dağıtılacak Olası Hisse Miktarları

  • 2.1 Mln. Katılım: Yaklaşık 10 lot (495 TL)
  • 2.5 Mln. Katılım: Yaklaşık 8 lot (396 TL)
  • 2.9 Mln. Katılım: Yaklaşık 7 lot (346 TL)
  • 3.3 Mln. Katılım: Yaklaşık 6 lot (297 TL)
  • 4.5 Mln. Katılım: Yaklaşık 5 lot (247 TL)
  • 4.9 Mln. Katılım: Yaklaşık 4 lot (198 TL)

Onur Yüksek Teknoloji A.Ş. Finansal Durumu

Onur Yüksek Teknoloji A.Ş. Halka Arz Gelirini Nerede Kullanılacak?

İşletme Sermaye İhtiyacının Karşılanması (%12,5)

Yönlendirilecek bu kaynakla, yüksek FAVÖK marjının devamı için önem taşıyan ve global ölçekte büyük satış potansiyeli bulunan IP tabanlı ve ağ merkezli çalışma konseptine sahip ses ve veri haberleşme sistemlerinin daha yaygın kullanıma hizmet edecek iş geliştirme faaliyetlerinin genişletilmesi, satış ve teslimat performansınsın artırılması hedeflenmektedir. 

Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Bölümünün Elektrik Üretim Tesis Yatırımına İlişkin Faaliyetlerin Finansmanı (%57,50)

Şirketin yenilenebilir enerji teknolojileri alanında sürdürmekte olduğu faaliyetlerin odağında GES ve RES yatırımları bulunmaktadır. Halka arz gelirinin %57,50’si ile yatırımların 2025 yılı sonuna kadar yapılması planlanan birleşme ve devralma harcamaları, lisanslama maliyetleri ve tesis yapım faaliyetlerine ilişkin hazırlık aşamasındaki giderler finanse edilecektir. Şirket, 50 MW depolamalı GES ve RES yatırımları ile yenilenebilir enerji portföyünü genişletmeyi, nakit giderlerini daha dengeli bir zemine oturtmayı ve özkaynak yapısını güçlendirmeyi hedeflemektedir.

Kısa/Orta Vade Finansal Borç Ödemeleri (%20)

Mevcut finansman yükünün hafifletilmesi ve operasyonel karlılığın artırılması amacıyla halka arz gelirinin %20’si finansal borçların kapatılmasında kullanılacaktır.

AR-GE Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi (%5)

Yerel ve küresel pazarlarda farklı müşteri segmentlerinin ihtiyaçlarının karşılanması için mevcut ürünlerin uyarlanması ve yenilerinin oluşturulması amacıyla halka arz gelirinin %5’ini AR-GE faaliyetlerinin çeşitlendirilmesinde kullanılacaktır.

Ofis ve Teknik Alan Kapasitesinin Attırılması (%5)

AR-GE Merkezi statüsünde olan mevcut ofis kompleksinin sınırları içerisinde veya başka bir lokasyonda ilave tesis yapımı planlanmaktadır. Halka arz gelirinin %5’lik bölümü ve ihtiyaç duyulması durumunda ilave finansa borçlanma yoluyla bu ihtiyacın karşılanması şirket tarafından öngörülmektedir.

Gerek duyulması halinde, belirtilen fon kullanım kalemleri arasında azami %10’luk geçiş yapılabilmesi mümkün olacaktır.

BtcTurk | Hisse ile Halka Arzlara Nasıl Katılabilirsiniz?

BtcTurk | Hisse mobil uygulamasında halka arzlara katılmak çok kolay! BtcTurk | Hisse Fiyatlar Ekranında bulunan arama kısmına halka arzı gerçekleştirilecek olan şirketin kodunu “ONRYT” yazıp tıkladıktan sonra ilgili ortaklığın halka arz profilini diğer bir ifade ile halka arz bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Halka Arz Profili Ekranındaki “Talep Et” butonuna tıkladığınızda, halka arzdan talep edeceğiniz hisse miktarını ve fiyatını belirleyebileceğiniz alana yönlendirileceksiniz. Talep edilen hisse miktarını ve fiyatını belirlemenizin ardından “Devam” butonuna tıklayarak süreci ilerletebilirsiniz.

“Devam” butonuna tıklamanızın akabinde “Emir Onay” ekranı belirecektir. Bu alanda talep edilen fiyat ve hisse adeti, komisyon ve toplam tutar gibi katılmak istediğiniz halka arza yönelik bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Bilgilerinizi kontrol edip, doğruluğunu teyit ettikten sonra “Onayla” butonuna tıklayarak emrinizi iletebilirsiniz. Bu adımın ardından, talebinizin alındığına yönelik ekran belirecektir.

İlgili halka arza yönelik talebinizin durumunu; “Talep Durumu” butonundan veya BtcTurk | Hisse ana menüsünden Hesap, Emirlerim, Açık Emirler adımlarını takip ettikten sonra görüntüleyebilirsiniz. BtcTurk | Hisse’de borsadan satış yöntemi ile halka arzlara katılabilirsiniz.


Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors