Virman Nedir?

Yatırımcıların sahip oldukları hisse senetlerini; bir aracı kurumda bulunan yatırım hesabından, diğer bir aracı kurumdaki başka bir hesaba transfer edilmesi işlemi, hisse senedi virmanı ya da hisse senedi taşıma olarak adlandırılmaktadır. Bu yazıda virman nedir, Btcturk | Hisse’ye virman nasıl yapılır sorularına cevap bulabilirsiniz.

Virman Nedir?

Hisse senedi, ortaklığın sermayesini temsil eden ve eşit nominal değerlere bölen, sahibine yani hissedara ise söz konusu sermayeye ortaklık hakkı tanıyan menkul kıymetlerdir. Borsada işlem gören herhangi bir şirketin hissesi, aracı kurumlar nezdinde açılan yatırım hesabı üzerinden satın alınabilir. Bununla birlikte birden fazla aracı kurumda yatırım hesabına sahip olmak da mümkün olabilir.

Bazı durumlarda yatırımcılar, herhangi bir aracı kurumdaki yatırım hesabında bulunan hisse senetlerini bir başka aracı kurum nezdindeki yatırım hesabına transfer etmeyi tercih edebilirler. Bununla birlikte yatırımcılar kendilerine ait yatırım hesabındaki hisse senetlerini, başkalarına ait olan yatırım hesaplarına da transfer edebilirler. Kısaca hisse senedi virmanı veya hisse senedi taşıma işlemi, hisse senetlerinin farklı hesaplar arasında transfer edilmesi anlamına gelmektedir. Finans literatüründe; bir bankada, aynı kişiye ait iki hesap arasında yapılan para transferleri de virman olarak adlandırılmaktadır.

Yatırımcıların hisse senedi virmanı gerçekleştirmek için hisse senetlerinin bulundurduğu mevcut yatırım hesabına ait aracı kuruma, virman talimatını iletmeleri gerekmektedir. Diğer bir ifade ile söz konusu aracı kurumun virmanı talimatını işleme alması için ilgili aracı kurum nezdinde kayıtlı olan e-posta adresinizden ıslak imzalı olarak virman talimat formunun iletilmesi gerekmektedir. Virman talimat formunda; hisse senetlerinin mevcut olduğu aracı kurumun adı, virman edilecek hisse senedinin adı ve adedi, virman tarihi ve hisse senetlerinin virman edileceği yani taşınacağı yeni yatırım hesabı numarası, hisse senetlerinin taşınacağı aracı kurumun takas kodu, TCKN ve ıslak imza gibi bilgiler bulunmalıdır.

Hisse taşıma işlem süresi, virman talebinde bulunulan aracı kurumun yoğunluğuna veya sistemsel gecikmelere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Karşı taraftan (aracı kurumdan) iletilen hisse senetlerine yönelik işlemler, Eliptik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından en kısa sürede gerçekleştirilmektedir. Hisse senetlerinizin, Eliptik Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’deki yatırım hesabınıza aktarılıp aktarılmadığını, Btcturk | Hisse mobil uygulamasından kontrol edebileceğiniz gibi MKK aracılığıyla da kontrol edebilirsiniz.

Virman işlemi tamamlanana kadar ilgili hisse senedinde satış işlemi gerçekleştirme imkânı bulunmamaktadır. Bununla birlikte hisse senetlerinin takas günü tamamlanmadan söz konusu sermaye piyasası araçlarının virman talimatında da bulunulması mümkün değildir.

Btcturk | Hisse’ye Virman Nasıl Yapılır?

Farklı bir kurumda bulunan hisse senetlerinizi, karşı taraftan Eliptik Yatırım Menkul Değerler A.Ş’ye taşımak için virman talimat formunu ıslak imzalı olarak hisselerinizin mevcut bulunduğu aracı kurumun yetkili birimine iletmeniz yeterlidir. Bununla birlikte Btcturk | Hisse’de farklı kişilere ait hesaplar arasında virman işlemi gerçekleştirilmemektedir.

Virman talimat formuna kolayca ulaşmak için Btcturk | Hisse ana menüsünden Hesap, Hisselerinizi Taşıyın adımlarını takip ettikten sonra Otomatik Formu Doldur veya Manuel Doldur seçeneklerinden birini tercih ederek Menkul Kıymet Virman Talimat Formuna ulaşabilirsiniz.

Otomatik Formu Doldur seçeneğinde tarafınıza yönlendirebileceğimiz sorular ile hisse senedi taşıma işleminizi hızla gerçekleştirebilirsiniz. Otomatik Formu Doldur butonuna tıkladıktan sonra hisselerinizin mevcut bulunduğu aracı kurumu listeden belirleyin. Devamında taşımak istediğiniz hisseleri seçin. Bu noktada bütün hisselerini taşımak isteyen yatırımcılar, Tüm Hisselerimi Taşımak İstiyorum seçeneği ile sürece devam edebilirler. Belirli hisseleri taşımak isteyen yatırımcılar ise Taşınacak Hisseleri Seçmek İstiyorum tercihinde bulunabilirler.

Tüm Hisselerimi Taşımak İstiyorum seçeneğiyle devam eden yatırımcılar, taşıyacakları hisselerin Btcturk | Hisse’de listelenip listelenmediğini bu adımda karşılarına çıkacak listeden kontrol etmelidir. Gerekli kontrolün ardından; “Kontrol ettim, devam edelim” adımıyla sürece devam edebilirler. Oluşturulan form gözden geçirildikten sonra E-Posta Taslağını Görüntüle adımıyla virman talebinize yönelik e-posta taslağını görüntüleyebilirsiniz. Virman talimat formu, ilgili aracı kuruma ıslak imzalı olarak gönderilmelidir.

Taşınacak Hisseleri Seçmek İstiyorum adımıyla devam eden yatırımcılar, karşı taraftan Eliptik Yatırım Menkul Değerler A.Ş.ye taşımak istedikleri hisse senetlerini manuel olarak seçmelilerdir. Bu aşamada sadece Btcturk | Hisse’de listelenen hisseler için işlem yapılabilmektedir. Listelerin güncellenmesi ile gerekli duyurular yapılacaktır. Eliptik Yatırım Menkul Değerler A.Ş.ye taşımak istediğiniz hisse senetlerini seçtikten sonra, hisse senedi adedini belirlemeniz gerekmektedir. Oluşturulan form gözden geçirildikten sonra E-Posta Taslağını Görüntüle adımıyla virman talebinize yönelik e-posta taslağını görüntüleyebilir ve formu imzaladıktan sonra aracı kuruma iletebilirsiniz.

Manuel Doldur seçeneğinde ise gerekli doküman ve belgeleri kendiniz doldurmanız gerekmektedir. Diğer kurumda sahip olduğunuz hisseleri taşımak istediğinizi beyan eden formu indirdikten sonra ilk olarak ilgili virman talimatını göndereceğiniz e-postanın alıcı kısmına hisselerinizin mevcut bulunduğu aracı kurumun e-posta adresini ekleyin. Gerekli e-posta bilgilerini Formu İndirin adımında ekranın alt kısmında bulunan “Tüm aracı kurumların e-posta adreslerini görüntüle” adımından görüntüleyebilirsiniz. İkinci adım olarak hisse transfer işlemini takip edebilmemiz için CC ya da BCC bölümüne virman@eliptikyatirim.comadresini eklemelisiniz. Son olarak indirdiğiniz virman talimatı formunda gereken bilgileri doldurduktan sonra, ilgili dosyayı PDF formatında ek olarak e-postaya ekleyin ve gönderin. Virman talimat formu, ilgili aracı kuruma ıslak imzalı olarak gönderilmelidir.


BtcTurk | Hisse, Eliptik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ürünüdür.

BtcTurk | Hisse’ye üye olarak profesyonelce hisse senedi alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | Hisse mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

iOS Appstore

Android Google Play

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors