Lisans Paketi Nasıl Satın Alınır?

Düzey 2 Lisansı veya derinlik tablosu; herhangi bir hisse senedinin fiyat hareketlerini, arz-talep dağılımını, likiditesini detaylı olarak inceleme fırsatı sunarak, yatırımcıların etkili alım satım kararı alabilmelerine olanak sağlayabilmektedir. Bu makalede derinlik nedir, derinlik hangi amaçlar için kullanılır ve BtcTurk | Hisse’de lisans paketi nasıl satın alınır sorularına cevap bulabilirsiniz.

Derinlik Nedir?

Borsada derinlik veya emir defteri kavramı, herhangi bir hisse senedinin alım ve satım emirlerine yönelik, fiyat ve miktar düzeylerinin görüntülendiği tablo olarak ifade edilebilir. Bu tablo, herhangi bir hisse senedinin işlem fiyatı seviyelerini ve her işlem fiyatındaki alım veya satım emirlerinin sayısını göstermektedir.

Derinlik tablosu herhangi bir hisse senedine yönelik; alıcıların ve satıcıların yoğunlaştıkları fiyat seviyelerini, diğer bir ifade ile ilgili hisse senetlerinin hangi fiyat seviyelerinde daha fazla talep veya arz edildiğini görmek için kullanılmaktadır. Hisse senetlerinin fiyatı, arz-talep dengesi tarafından belirlenir. Arz, belirli bir fiyat seviyesinden ilgili hisse senedini satmak isteyen piyasa katılımcılarını temsil etmektedir. Talep ise söz konusu hisse senedini satın almak isteyen piyasa katılımcılarına karşılık gelmektedir.

Derinlik Hangi Amaçlar için Kullanılır?

Derinlik tablosu, yatırımcıların alım satım kararlarında fiyatlama konusunda destekleyici olabilmektedir. Emir defteri, hisse senedindeki alım ve satım emirlerinin farklı fiyat seviyelerindeki dağılımını göstermektedir.

Derinlik, hisse senedinin alım ve satım kararlarını karşılaştırmaya imkân sağlamaktadır. Diğer bir ifade ile alıcı ve satıcıların yoğunlaştıkları fiyat seviyelerini göstermektedir. Bu sayede hisse senedine yönelik arz ve talep dengesinin değerlendirilmesi mümkün olabilir.

Bununla birlikte piyasadaki likiditeyi değerlendirmek ve fiyatların nasıl hareket edebileceğini tahmin etmek amacıyla da kullanabilmektedir.

Lisans Paketi Nasıl Satın Alınır?

BIST, Düzey 2 lisansını “Düzey 1+ verilerine ilave olarak Borsa İstanbul’da işlem gören sermaye piyasası araçlarına ilişkin en iyi 10 fiyat kademesinde (KMKT’de tüm kademeler) bekleyen alış ve satış emirlerinin fiyat ve miktar bilgileri, iptal edilen emirlere ilişkin hacim bilgileri ile iptal edilen emirlere ve bekleyen emirlere ilişkin diğer bazı istatistiki bilgileri içerir.” şeklinde tanımlamaktadır.

BtcTurk | Hisse’de Düzey 2 Lisans Paketi satın almanız durumunda görüntüleyebileceğiniz veriler;

  • Emir tahtaları ve derinlik grafiği görüntüleri,
  • Her hisseye ilişkin en iyi fiyat seviyesinde bekleyen alış ve satış emir miktarı bilgisi,
  • Gerçekleşen işlemlere ait miktar ve fiyat bilgisi,
  • 10 kademe derinlik

BIST Hisse Düzey 2 Lisans Paketi satın almak için Btcturk | Hisse ana menüsünden Al/Sat sekmesine ve ardından “Emir Defteri” alanına tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza çıkacak “BIST Hisse Düzey 2 Lisans Satın Alımı” ekranından, Lisans Satın Al butonuna tıklayıp gerekli form ve sözleşmeyi onayladıktan sonra satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. BIST Hisse Düzey 2 Lisansı satın alabilmeniz için çekilebilir bakiyenizde, lisans tutarınızı karşılayacak meblağın bulunması gerekmektedir. Lisans ücreti çekilebilir bakiyenizden tahsil edildiğinde; Al/Sat ekranı üzerinde tüm lisans özelliklerini görüntüleyebilirsiniz. İşlem tamamlandığında sizi bilgilendireceğiz.

Lisans paketi için belirtilen aylık ücret, satın aldığınız ayın tamamı için tahsis edilecektir. Örneğin; 18 Ocak’ta aldığınız lisans 31 Ocak’a kadar geçerli olacaktır.


BtcTurk | Hisse, Eliptik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ürünüdür.

BtcTurk | Hisse’ye üye olarak profesyonelce hisse senedi alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | Hisse mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors