Hemen Kullan Özelliği (T+0) Nedir?

BtcTurk | Hisse mobil uygulamasında hisse senedi satış bedeli, talepte bulunulması durumunda “Hemen Kullan” özelliği ile aynı gün içinde (T+0) yatırım hesabınıza 7/24 aktarabilir. Bu makalede T+0 (T sıfır) nedir, yatırımcıya avantajları nedir, T+0 işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, BtcTurk | Hisse “Hemen Kullan” özelliği nedir ve nasıl kullanılır sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

T+0 Nedir?

Takas, bir menkul kıymete ait alım/satım işleminin gerçekleştiği sürecin bütünü olarak ifade edilebilir. Diğer bir ifade ile ilgili menkul kıymetin alıcısı ve satıcısı, takas süresince birbirlerine karşı olan yükümlülüklerini yani menkul kıymetin teslimatını ve ödemesini gerçekleştirmektedirler. Bu noktada iki tarih yani işlemin yapıldığı ve takasın gerçekleşeceği tarih öne çıkmaktadır.

Finans literatüründe herhangi bir menkul kıymete ait alım/satım işleminin gerçekleştiği tarih “T” olarak kullanılmaktadır. Söz konusu işleme ait takasın gerçekleşeceği gün (valör) ise “T” ibaresinin arkasına eklenen sayı tarafından temsil edilmektedir. Diğer bir ifade ile alış işleminde menkul kıymet, satış işleminde ise satış bedeli yatırım hesabına valör süresinde takas edilmektedir.

Hisse senedi alım/satım işlemlerinde standart takas günü T+2, yani işlemi izleyen ikinci iş günü şeklinde gerçekleştirilmektedir. Başka bir ifade ile alış işleminde hisse senedi, satış işleminde ise satış bedeli işlemin gerçekleşmesinden sonraki ikinci iş günü takas edilmektedir. Satış işleminin ardından yatırım hesabına yansıyan bakiye (kullanılabilir bakiye) ile yatırım işlemlerine devam edilebilir ancak T günündeki satış emrinin bedeli ancak T+2 gününde nakit olarak çekilebilmektedir.

Buna karşılık T+0 ise alım/satım işlemine konu olan menkul kıymet ve nakdi tutar takasının, işlemin yapıldığı gün içinde gerçekleştirilmesi olarak tanımlanabilir. Yani T+0 valörlü takasta aynı işlem gününde alıcı menkul kıymeti, satıcı ise nakdi tutarı almaktadır.

T+0’ın Yatırımcıya Avantajı Nedir?

T+0’ın yatırımcılara sağladığı en önemli avantaj menkul kıymet ve nakdi tutarın aynı gün içinde takas edilebilmesidir. T+0, daha hızlı çekilebilir bakiye sağladığından dolayı yatırımcıların riskini azaltabilir. Bu sayede yatırımcılar, değişken piyasa koşullarına uygun pozisyon almak istediklerinde veya teminat tamamlama çağırısı aldıklarında T+0 ile kendilerine çok daha hızlı kaynak yaratabilme potansiyeline sahip olmaktadırlar.

Bununla birlikte menkul kıymet ve nakdi tutarın aynı gün içinde takas edilebiliyor oluşu yatırımcılara esneklik sağlarken, değişen koşullar karşısında portföylerini de hızla ayarlayabilmelerine olanak sağlar. Bu durum genel olarak işlem sayısının ve dolayısıyla piyasadaki likiditeyi artırma potansiyeline sahiptir. Yüksek likidite, yatırımcılar açısından çok daha sağlıklı bir piyasa ortamı anlamına gelmektedir.

T+0 İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Genel olarak T+0 hız ve esneklik sağlaması açısından avantajlar sunmakla birlikte yatırımcıların T+0 kaynaklı riskleri; yatırım hedefleri, risk algıları, piyasa koşulları ve düzenlemeler ile değerlendirmeleri sağlıklı olacaktır.

Bununla birlikte T+0 bazında işlem yaparken işlemlerin zamanlamasının göz önünde bulundurmalıdır. Piyasa kapandıktan sonra gerçekleşecek işlemler aynı gün içinde sonuçlanmayabilir. Yatırımcılar, T+0 bazlı işlem gerçekleştirirken komisyon maliyetlerini ve risk yöntemini buna göre gözden geçirmelidir.

BtcTurk | Hisse “Hemen Kullan” Özelliği (T+0) Hakkında

BtcTurk | Hisse mobil uygulamasında yer alan “Hemen Kullan” özelliği, hisse senetlerinin satışından elde edilen tutarın (belirlenen komisyon düşüldükten sonra kalan net tutar) takas gününü (T+2) beklemeden, (T veya T+1) nakden yatırım hesabına aktarılmasını ifade eder.

“Hemen Kullan” uygulamasından yararlanabilmek için BtcTurk | Hisse mobil uygulamasında bulunan bilgi formunun ve taahhütnamenin onaylanması gerekmektedir. Erken nakit kullanımına ilişkin her işlemde alt ve üst limitler dahilinde komisyon tutarı günlük olarak hesaplanmaktadır.

Komisyon günlük olarak hesaplanmakla birlikte, T+2 gününe kadar geçecek olan süre ile ilgili komisyon tutarı çarpılarak toplam ödenecek tutara ulaşılmaktadır. Diğer bir ifadeyle günlük komisyon tutarının takas gününe kadar gerçekleşecek gün sayısına çarpılmasıyla toplam ödenecek tutar hesaplanmaktadır. Hisse senedi satışından elde edeceğiniz tutar ile ilgili “Hemen Kullan” talebinizi önceden belirlenen genel limitler çerçevesinde 7/24 BtcTurk | Hisse mobil uygulaması üzerinden iletebilirsiniz.

BtcTurk | Hisse “Hemen Kullan” Özelliği Nasıl Kullanılır?

BtcTurk | Hisse mobil uygulamasında, hisse senedi satış bedelinizi talepte bulunmanız durumunda “Hemen Kullan” özelliği ile aynı gün içinde (T+0) yatırım hesabınıza 7/24 aktarabilirsiniz. Takas gününü beklemeden hisse senedi satış bedelinizi nakden yatırım hesabınıza aktarabilmek için takip etmeniz gereken adımlar:

  • BtcTurk | Hisse mobil uygulamasındaki; Varlıklarım – Kullanılabilir – Takas Bekleyen adımlarından bakiyelerinizin altında görülen “Şimdi Kullan” butonuna tıklayın. (T+1 – T+2 borsada yapılan işlemlerin hesabınıza yansıyacağı günü ifade eder.)
  • İşlem yapmak istediğiniz tutarı veya “Tümünü Kullan” butonu ile bakiyenizin tamamını girin ve “Devam” butonuna tıklayarak ile süreci ilerletin.
  • Onay ekranında işleminizi gözden geçirdikten sonra “Onaylıyorum” butonuna tıklayarak işlemi onaylayın.
  • Tüm bu adımların ardından girdiğiniz tutarı anında yatırım hesabınızda görebilirsiniz.
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors