Güvenli İnternet Hizmeti Nedir?

Güvenli internet hizmeti internette yer alan zararlı içeriklere ulaşılmasını engelleyen bir internet sistemidir.

İnternetteki zararlı içerikler siber dolandırıcılık, oltalama, kişisel bilgilerin çalınması gibi eylemleri içerebilir. 

Bir web sitesinin zararlı veya zararsız olduğunun tespiti ise alanında uzman kişilerin bulunduğu bir kurul tarafından gerçekleştirilir.

Güvenli internet hizmeti çeşitli servis sağlayıcılar tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır. 

Güvenli internet hizmeti edinmek için bilgisayar veya telefonunuza bir yazılım veya mobil uygulama yüklemenize gerek yoktur. Kısa mesaj yolu ile başvurulabilir. 

‍ Kapsamına göre belirlenmiş çocuk, aile gibi profiller sağlanmakta ve her profil için tanımlanmış güvenlik ayarları bulunmaktadır. 

Çocuk profili ile sadece belirli uzman kontrollerinden geçmiş sitelere girilebilmekte ve aile profili ise şiddet ve kumar gibi yasadışı içerikleri barındıran siteleri engellemektedir. 

Öte yandan sektör, hizmet ve ürünlerin konularına göre bazı zararsız web siteleri de bu profillerin kapsamına girmiş olabilir. Hizmet sağlayıcınıza çağrı merkezi veya ilgili diğer kanallardan başvurarak profil ve kapsamını değiştirebilirsiniz. 

Güvenli internet hizmeti almanın farklı yolları vardır. Servis sağlayıcılara başvurularak, çağrı merkezleri aranarak veya SMS atılarak güvenli internet hizmetine erişilebilir. 

Güvenli internet nedir, güvenli internet hizmetinden nasıl faydalanabilirim gibi soruların detaylı cevaplarını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) hazırladığı https://www.guvenlinet.org.tr/ web sitesinden bulabilirsiniz. 

Eğer güvenli internet ayarlarınızdan dolayı BtcTurk web sitesi veya mobil uygulamasına giriş yapamadıysanız destek@btcturk.com e-posta adresinden veya canlı destek uygulamasından BtcTurk Kullanıcı Destek Merkezine ulaşabilirsiniz. 

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors