Bitcoin ve Kriptopara Dünyasında 2019

Facebook’un Libra girişiminden, Çin merkez bankası dijital para birimi yayınlama planlarına, 2019 Bitcoin ve kriptoparalar için pek çok önemli konu başlığıyla dolu.

Geride bıraktığımız yılın önemli konularını sizin için derledik.

Bakkt Bitcoin vadeli işlemlerini başlattı

2019’da en çok beklenen yeni bitcoin ticaret platformu, ICE destekli vadeli işlem borsası ve kriptopara platformu Bakkt oldu.Bakkt’ın işlem hacimleri başlangıçta düşük seyrederken, 2019’un son çeyreğinde tüm zamanların en yüksek işlem hacimlerine ulaştı.

2020’de Bakkt, Bitcoin’e kurumsal paranın da erişebilmesi için bir köprü olma iddiasını sürdürecek.

SEC Bitcoin BYF’sini (yine) reddetti.

2019’da, SEC’ten Bitcoin Borsa Yatırım Fonu’na (BYF) bir red daha geldi. Son on iki ay içinde, bir Bitcoin BYF’si oluşturmak için girişimlerde bulunuldu. Ancak SEC, tüm başvuruları geri çevirdi.

Facebook Libra’yı duyurdu.

Belki de bu yıl piyasadaki en büyük haber, Facebook’un kendi kriptopara birimi Libra’yı planladığını duyurması oldu. Bitcoin fiyatı, Facebook’un kriptopara birimi çıkarma niyetiyle beraber ilginin artmasıyla 2019’un en yüksek seviyesine yükseldi.

Çin Bitcoin’i değil, blokzinciri seviyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Halk Cumhuriyeti’nin diğer önde gelen ekonomilere göre rekabet avantajı elde etmek için blokzincir teknolojisini geliştirmek ve uygulamak için “daha fazla çaba” göstermesi gerektiğini açıkladı. Çin’in blokzincir teknolojilerine “girmesi” ile Asya ülkesinden bir Bitcoin pozitif haber dalgası çıkmasını bekliyoruz.

Çin Merkez Bankası kriptopara çıkarmaya hazırlanıyor.

Çin, kendi kriptoparasını çıkartan ilk büyük ekonomi olmaya hazırlanıyor.

Blokzincir destekli, merkez bankası tarafından üretilecek dijital yuanın, 2020’nin ilk yarısında devreye girmesi ve diğer ekonomilerin de milli kriptoparaları ile Çin’i takip etmesi bekleniyor.

Merkez Bankalarının kriptoparaları geliyor.

Çin muhtemelen ilk büyük kriptopara ihraççısı olacak olsa da, düzinelerce merkez bankasının kendi blokzincir destekli kriptopara birimlerini çıkarmayı araştırdığı bildiriliyor.

Avrupa Merkez Bankası’ndan Kore’ye kadar, merkez bankaları, para birimlerini yönetme kabiliyetini artırmak için egemen kriptopara üretme fikrine sıcak bakıyor.

Trump Bitcoin hakkında ‘Tweetledi’.

ABD Başkanı Donald Trump, “Ben para olmayan ve değeri son derece değişken Bitcoin ve diğer kriptoparaların hayranı değilim. Kuralsız kripto varlıkları, yasa dışı davranışları kolaylaştırabilir.” Şeklinde Tweet atarak, Bitcoin ve kriptoparalar hakkında düşüncelerini paylaştı.

Bitcoin stok-akış modeli yayınlandı.

Kriptopara analisti “PlanB” tarafından oluşturulan Bitcoin stok-akış modeli, 2019’da kripto yatırımcıları arasında önemli bir konuşma noktasıydı. Model, arz kıtlığının Bitcoin fiyatının en önemli itici gücü olduğunu öne sürüyor.

Her analist modelin geçerliliği ile aynı fikirde olmasa da, model Mayıs 2020’de gerçekleşmesi öngörülen Bitcoin blok ödülü yarılanmasına kadar konuşulmaya devam edecek.

Ethereum İstanbul Sert Çatallanması gerçekleşti.

Aralık ayında, Ethereum ağı, blokzincirinin hızını, verimliliğini ve ölçeklenebilirliğini iyileştirmeyi amaçlayan İstanbul sert çatallanmasınıs gerçekleştirdi.

2020’de, Ethereum ağının yeni ve geliştirilmiş versiyonu olan Ethereum 2.0’ın yapı taşlarını sağlayan yeni güncellemeler görmeyi bekliyoruz.

Jack Dorsey Square Crypto’yu kurdu.

Bitcoin-sever Twitter CEO’su Jack Dorsey, Bitcoin blokzincirinin üstüne inşa etmek için yeni bir girişim olan Square Crypto’yu kurdu.

Dorsey’in önceki girişimi Cash App’in başarısına bakarak, Square Crypto’nun da 2020’de Bitcoin için bir net pozitif olmasını bekliyoruz.

Bitcoin Hakimiyeti arttı.

Bitcoin’in “pazar hakimiyeti” olarak adlandırılan genel kripto varlık piyasası pazar payındaki ağırlığı 2019’da büyüdü. Bitcoin fiyatı bir miktar toparlandıkça, altcoin pazarının çoğunluğu fiyat artışını takip edemedi ve Bitcoin bir numaralı kriptopara birimi olmaya devam etti.

2020’de “altcoin sezonuna” tanık olup olmayacağımız konusunda görüşler karışık olsa da, Bitcoin’in önümüzdeki on iki ay içinde en baskın varlık olarak kalmasını bekliyoruz.

Bitcoin’in zorluk seviyesi tüm zamanların en yükseğinde.

Bitcoin fiyatı 2017’nin en yüksek seviyesine geri dönmese de, Bitcoin madenciliğinde kullanılan toplam işlemci gücünü ifade eden zorluk seviyesi 2019’da tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

Bitcoin’in “uçan” zorluk seviyesi, madencilerin Bitcoin değerinin gelecekte artmasını beklediğini ve Bitcoin madenciliği için yatırımlarını artırdığını gösteriyor.

Bitcoin blok ödülü yarılanması geliyor.

Yarılanma 2019’da Bitcoin yatırımcıları arasında önemli bir tartışma konusuydu. Çoğunluk, Bitcoin’in fiyatının, yarıya inme sonrası artacağına inanıyor. Kimileriyse, yarılanmanın halihazırda fiyatlandığına ve fiyat üzerinde ihmal edilebilir bir etkiye sahip olacağına inanmaktadır.

2020’de, kripto yatırımcıları için bu tartışmanın ana tartışma konusu olmasını bekliyoruz.

Yeni Zelanda kriptopara ile maaş almayı yasallaştırdı.

Yeni Zelanda, ülkenin Gelir Dairesi’nin (IRD) Bitcoin ve Ethereum gibi kriptopara birimlerinin Gelir Vergisi Yasası kapsamında maaş ödemeleri olarak kabul edilebileceğini açıklamasının ardından kripto maaşları resmi olarak yasallaştırdı.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors