İçinde Bitcoin ve Kriptopara Geçen Film ve Diziler

Bitcoin, birçok alanda konu edilen ve dünyada neredeyse herkesin aklının bir köşesinde yer etmiş bir alt kültür haline gelmiştir. Sanattan finansa, matematikten felsefeye kadar birçok konuda Bitcoin’in izlerini bulmak mümkündür. Bitcoin kültürel alanda da kendine bir yer edinmekle birlikte birçok filme ve diziye de konu olmuştur. Bitcoin’in kendine has özelliklerine daha farklı bir yönden bakmanızı sağlayacak bazı filmleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Billions (2016)

Billions dizisi, merkezinde bir yatırım şirketi, sahibi ve şehrin savcı ve avukatlardan oluşan hukuk insanlarıyla 6 sezon ve 7 yılı geride bıraktı. Dizinin ana karakteri, yatırım şirketinin sahibi Bobby Axelrod bazı ödemelerini kriptopara ile yaptığı, farklı yan şirketlerden edindiği karları kriptopara aracılığı ile aldığı sahneleri birçok kez gördüğümüz dizide bir de Bitcoin madenciliği konusu karşımıza çıktı.

Bitcoin’in, Bitcoin madenciliğinin ana akım bir yapımda bahsinin geçmesi, üstelik diyalogda madencilik yapan kişinin değindiği konu başta Bitcoin kullanıcıları olmak üzere birçok kriptopara kullanıcısını da mutlu etti.

Dizide New York şehrinde savcı olan Chuck Rhoades’ın Bitcoin madenciliği yapan birini sorguladığı sahnede “Yani çok sayıda bilgisayar ve sunucu, Bitcoin madenciliği ile sonuçlanan bazı soyut matematik denklemlerini çözebilir ve bu şu an milyonlar değerinde öyle mi? Vay canına! Ama Bitcoin ne tarafından destekleniyor, neye endeksli? Hiçbir şey, sıfır. “der.

Bitcoin madenciliği yapan kişi ise “Altın standardından çıktığımızdan beri dolar ne tarafından destekleniyor?” diyerek yanıt vererek bu çok kullanılan argümana karşı sorulabilecek sorulardan birini sorar.

Sürpriz şekilde bazı bölümlerde Bitcoin ve kriptoparaların konu edildiği bu dizi özellikle bi diyalog ile listemizde yer aldı.

Mr. Robot (2015)

Mr. Robot, 2015-2019 yılları arasında yayınlanan, Elliot isimli genç bir siber güvenlik mühendisi ve aynı zamanda hacker olan karakterin yaşadığı hikayeleri anlatan 4 sezonluk bir dizidir. Dizi yayınlandığı yıllarda önemli ölçüde konuşulma oranı yakalamış ve IMDB’de 8.6 puana ulaşmıştır.

Dizide, Bitcoin’in henüz çok fazla kullanıcı tarafından konuşulmadığı ve bilinmediği yıllarda Bitcoin odaklı diyaloglar bulunuyor.

Dizi içerisinde geçen ülkeler arasındaki diyaloglarda, Bitcoin’in özellikle yeni bir finansal sistem yaratacağını ve bu sistem ile ülkeler arasındaki ticaretin değişeceği vurgulanıyor.

Mr. Robot dizisinde Bitcoin’in en çok vurgulandığı sahnelerden birisi de 3. sezon 2. bölümde yaşanıyor. Bu bölümde dizi, 2015 yılında Türkiye’de geçen G-20 zirvesini konu alıyor. Dizide yer alan kurgusal karakterler ülkelerin önemli kişilerini temsil ediyor ve G-20 zirvesinde Bitcoin hakkında konuşmalar yapılıyor.

Mr. Robot dizisinden;

“Sorun nakit paranın süratle değer kaybetmesi.
Dünya düzeni artık bu şekilde.
Ve Bitcoin yayılıyor.
Bitcoin egemen olursa hepimiz cehennem gibi bir dünyada yaşarız.
Kontrol edilemez.
Ve çoktan maksimum işlem hacmine ulaştı.”

Decrypted (2021)

Tom Sands’in yönetmenliği yaptığı Decrypted, Satoshi Nakamoto’nun peşine düşen bir grubun hikayesini anlatan komedi türünde bir filmdir. Filmde, NSA, yani ulusal güvenlik ajansı, kara komik özelliklere sahip ajanlardan oluşan bir ekibi Satasho Nakamoto’yu bulmaları için görevlendirir.

Dope (2015)

Yönetmenliğini Rick Famuyiwa’nın yaptığı Dope komedi ve drama türlerinde bir filmdir. Filmin başkarakteri Malcolm, Harvard Üniversitesi’ne girmeyi hedefleyen idealisttir biridir. Filmin konusu Malcolm’un Los Angeles’ten katıldığı bir parti sonrasında hayatının değişmesini konu alır.

Crypto Stew (2019)

Crypto Stew Sean Russel Herman’ın yönetmenliğini yaptığı bir kısa filmdir. Filmde kendini Bitcoin madencisi olarak tanımlayan Stew Johnson ve kendi filmini yapmak için işe aldığı film yapımcısı Colby Peters’ın hikayesi anlatılır. Filmin konusu, Colby’nin Stew’in aslında Bitcoin madenciliği hakkında hiçbir şey bilmediğini fark etmesi üzerine kuruludur.

Finding Satoshi Nakamoto (2015)

Mike Anzel’in yazıp yönettiği Finding Satoshi Nakamoto, yani, Satoshi Nakamoto’yu Bulmak isimli kısa metrajlı film New York’ta geçen ve Satoshi Nakamoto’yu bulduğunu düşünen iki gazeteciyi konu alır. Gerçekten bulup bulamadıkları ise film boyunca merak uyandırır.

Crypto vs. Metals (2017)

Crytpto vs Metals animasyon türünde bir mini dizidir. Dizinin konusu, geleneksel finansal sistemin sorunlarına değinerek alternatif bir finansal sistem arayışı üzerine kuruludur.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors