Bitcoin Gündemi – 9 Temmuz

Bitcoin ile ilgili en önemli gelişmeleri derlediğimiz Bitcoin Gündemi’nin bu sayısında 2-9 Temmuz haftasındaki konuları derledik. Her hafta yayınlanan Bitcoin Gündemi ile güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Almanya Bitcoin Satmaya Devam Ediyor

Almanya, yasadışı bir organizasyon üzerinde ele geçirdiği 50 bin Bitcoin’i elden çıkartmaya devam ediyor. Son satışların ardından 26 bin Bitcoin civarında bakiyesi kalan Almanya, bakiyesinin neredeyse yarısını elden çıkartmış oldu. Piyasa üzerinde ciddi bir satış baskısı oluşturan bu harekete, bazı Alman milletvekilleri de tepki gösterdi.

Mt. Gox Ödemelere Başladı

9 milyar doların üzerinde Bitcoin ve Bitcoin Cash geri ödemelerine Temmuz ayında başlayacağını duyuran Mt. Gox, ödemeleri anlaşmalı borsalara göndermeye başladı. 5 borsa üzerinden yürüyecek sürecin birkaç ayda tamamlanması bekleniyor. Bazı borsalar ödemeleri kullanıcıların hesaplarına tanımlamaya başlarken, bazı borsalar henüz ödeme almış değiller. Borsaların ödeme aldıktan sonra kullanıcılara dağıtımını yapmak için 60 gün süreleri mevcut. Bu nedenle Mt. Gox’un oluşturacağı satış baskısının zamana yayılması bekleniyor.

Zararına Madencilik

Bitcoin fiyatında süregelen düşüş, çoğu Bitcoin madencilik cihazının çalışma maliyetlerini sürdürülemez hale getirdi. F2Pool’un raporuna göre sadece 5 adet madencilik cihazı mevcut seviyelerde karlılık seviyelerini korurken, eski model cihazlar zararına çalışıyor. Bu nedenle birçok madenci operasyonlarında küçülmeye giderken, yeni cihazlara sahip madencilik şirketleri ise piyasadaki paylarını arttırıyor.

Bitcoin ETF’lerde Ciddi Bir Baskı Yok

Bitcoin fiyatının düşmesiyle birlikte Bitcoin Spot ETF istatistiklerinde de ciddi bir gerileme kaydedildi. Yaklaşık 10 milyar dolar değerinde bir değer kaybına uğrayan ETF ürünler, aslında ciddi bir satış baskısı içerisinde değil. 10 milyar dolarlık değer düşüşünün neredeyse tamamı, Bitcoin fiyatının değer kaybetmesinden kaynaklanıyor. ETF ürünlerin bünyelerinde bulundurduğu Bitcoin miktarına bakıldığında, satışın oldukça minimal olduğu, genel bir satış sürecinin yaşanmadığı görülmektedir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors