Bitcoin Gündemi | 9 Kasım – 16 Kasım 2022

Bitcoin dünyasındaki son dakika haberleri takip edip sizin için derledik.
9 Kasım – 16 Kasım 2022 haftasında Bitcoin piyasasında yaşanan en güncel gelişme ve haberleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

9 Kasım – 16 Kasım 2022 Bitcoin Gündemi;

1) Elon Musk’tan Bitcoin Açıklaması
2) Michael Saylor: Bitcoin Farklı
3) Bitcoinler Soğuk Cüzdanlara Aktarılıyor
4) Marathon Digital Bitcoin Varlıklarını Teyit Etti
5) Subway Bitcoin Ödemesini Test Ediyor

Bitcoin’de Bu Hafta Neler Yaşandı?

Twitter, Tesla ve Space X’in CEO’su Elon Musk, atılan bir tweet’e, “Bitcoin başaracak, ancak uzun bir kış olabilir.” yorumunda bulundu. Diğer taraftan piyasada yaşanan son gelişmeleri değerlendirdiği ve yaklaşık 60 bin kişinin katıldığı Twitter Space etkinliğinde konuşan Musk, “Bitcoin ve diğer bazı kriptoparalarda gelecek olduğunu düşünüyorum.” dedi.

CNBC’de katıldığı son röportajında FTX’in iflasını değerlendiren Michael Saylor, “Bitcoin savunucuları bu gibi olaylar uzun süredir öngörmekteydi.” açıklamasını yaptı. Sözlerine devam eden Saylor, “Tüm Bitcoin savunucuları adına konuşmam gerekirse, kripto ile işlevsiz bir ilişki içinde sıkışıp kaldığımızı hissediyoruz ve bundan kurtulmak istiyoruz. Tam bir şeffaflığa sahip olmalısınız. Bitcoin buna sahip. Kazanan Bitcoin olacak, çünkü o bir dijital emtia. Diğer dijital varlıklara kıyasla en az tartışmalı olanı.” dedi.

Piyasada yaşanan son gelişmelerin ardından yatırımcılar Bitcoinlerini soğuk cüzdanlara transfer etmeyi tercih ediyor. Zincir üstü veri analitiği platformu Glassnode verilerine göre, borsalardan soğuk cüzdanlara Ekim ayında 106 bin adetten fazla Bitcoin transfer edildi. Bu eğilim daha önce Nisan 2020, Kasım 2020 ve son olarak da Haziran – Temmuz 2022 döneminde gözlemlenmişti.

Madencilik şirketi Marathon Digital geçtiğimiz günlerde üçüncü çeyrek bilançosunu açıkladı. Buna göre şirketin elinde yaklaşık 11,300 adet Bitcoin bulunuyor. Marathon Digital, MicroStrategy’nin ardından halka açık en büyük kurumsal Bitcoin sahibi ikinci şirket konumunda bulunuyor. Madencilik şirketi Twitter hesabından “Ekim, Bitcoin üretimindeki en verimli ayımız oldu. Toplam 615 adet Bitcoin ürettik.” açıklamasında bulundu.

Subway, Berlin’deki üç şubesinde Bitcoin cinsinden ödeme kabul etmeyi test ediyor. Dünyaca ünlü restoran zinciri bundan 13 yıl önce de Moskova’daki bir şubesinde Bitcoin ödemesini test etmişti. Önceki denemesinden farklı olarak Subway, katman 2 protokolü Lightning Network’den yararlanıyor. Yetkililer uygulama başladığı günden bu yana 120’den fazla Bitcoin cinsinden ödeme gerçekleştiğini belirtti.

Bir sonraki hafta Bitcoin dünyasında yaşanan en güncel gelişmeleri yine BtcTurk Bilgi Platformu’ndan takip edip inceleyebilirsiniz.

Bitcoin gündeminde geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeleri buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar


Siz de BtcTurk‘e üye olarak, dilediğiniz zaman kolayca Bitcoin alabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors