Bitcoin Gündemi | 7 Eylül – 14 Eylül 2022

Bitcoin dünyasındaki son dakika haberleri takip edip sizin için derledik.
7 Eylül – 14 Eylül 2022 haftasında Bitcoin piyasasında yaşanan en güncel gelişme ve haberleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

7 Eylül – 14 Eylül 2022 Bitcoin Gündemi;

1) El Salvador Basınından Bitcoin Eleştirisi
2) SEC Başkanı’ndan Bitcoin Yorumu
3) MicroStrategy, Bitcoin Alımlarına Devam Ediyor
4) Scuba Jake, Bitcoin Dolandırıcılığının Kurbanı Oldu
5) Kanada’da Bitcoin Destekçisi Parti Başkanı
6) Bitcoin Hash Rate’de Yeni Rekor

Bitcoin’de Bu Hafta Neler Yaşandı?

Bitcoin’i resmi para birimi yapan El Salvador hükümetine, yerel basından projenin başarısız bir şekilde ilerlediğini vurgulayan eleştiriler yapıldı. Devlet başkanı Nayib Bukele’nin Bitcoin ile ilgili faaliyetlerinin şeffaf olmadığını belirten yerel basın, Bitcoin bağlantılı emlak yatırımlarını da ‘balon’ olarak yorumladı.

SEC Başkanı Gary Gensler, katıldığı bir panelde Bitcoin hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Gensler, yapılacak olan regülasyonlara olumlu yaklaştığını, Bitcoin’in Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından regüle edilmesine destek vereceğini vurguladı.

Bitcoin’e destek veren ve sürekli şirket portföyüne Bitcoin eklemesiyle bilinen MicroStrategy, yeniden Bitcoin alımına hazırlanıyor. MicroStrategy, Cowen and Company ve BTIG şirketleriyle 500 milyon dolar A tipi hissesini satmak için anlaştı ve SEC’e başvurusunu tamamladı. Şirket elde edilen net gelir ile Bitcoin satın almayı planladığını bildirdi. MicroStrategy, daha önce yaptığı yatırımlar ile yaklaşık 130 bin Bitcoin biriktirmişti.

Yaklaşık 13 milyon aboneye sahip olan ünlü YouTuber Scuba Jake’in kanalı, kriptopara dolandırıcıları tarafından ele geçirildi. Kanalı ele geçiren dolandırıcılar, kendilerini Scuba Jake gibi göstererek kullanıcılara Bitcoin hediye edeceğini vaat etti. Kullanıcıların paylaşılan cüzdanlara kriptopara göndermesi durumunda, daha büyük ödüllerin kendilerine geleceğini belirten dolandırıcılar, yapılan işlemler sonucunda 21 bin dolar değerinde Bitcoin ele geçirdi.

Kanada’nın Muhafazakar Partisi CPC’nin hafta sonunda yapılan parti başkanlığı seçimini, Bitcoin’e yönelik olumlu yaklaşımları olan Pierre Poilievre kazandı. Poilievre, 2025 yılında Kanada’da yapılacak olan seçimlerde mevcut başbakan Justin Trudeau’ya rakip olmaya hazırlanıyor. Poilievre, Kanada’yı dünyanın blokzinciri başkenti yapmak istemesi ve Kanada halkının Bitcoin kullanma özgürlüğüne sahip olması gerektiği gibi açıklamaları ile dikkat çekiyor.

Bitcoin madencilerinin, madencilik yaparken kullandığı cihazların hesaplama gücünü belirten hash rate tüm zamanların rekorunu kırdı. Bitcoin toplam işlemci gücü 281 exahash’in üzerine çıktı ve rekorunu tazeledi. Bitcoin hash rate son olarak 8 Haziran tarihinde 266 exahash’e ulaşarak ciddi bir yükseliş gerçekleştirmişti.

Bir sonraki hafta Bitcoin dünyasında yaşanan en güncel gelişmeleri yine BtcTurk Bilgi Platformu’ndan takip edip inceleyebilirsiniz.

Bitcoin gündeminde geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeleri buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors