Bitcoin Gündemi – 4 Haziran

Bitcoin ile ilgili en önemli gelişmeleri derlediğimiz Bitcoin Gündemi’nin bu sayısında 28 Mayıs – 4 Haziran haftasındaki konuları derledik. Her hafta yayınlanan Bitcoin Gündemi ile güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz.

SAB-121 Veto Edildi

ABD’deki bankaların Bitcoin ve kriptoparalara yönelik saklama hizmeti vermesini örtülü şekilde engelleyen SAB-121 düzenlemesinin kaldırılması için alınan Senato kararı, başkan Biden tarafından veto edildi. Bankalar, genel boğa beklentisi nedeniyle kriptopara odaklı ürünleri artırmak isterken, Biden yönetimi yakın zamandaki bankacılık krizini baz alarak kriptoparaları bankalardan ayrıştırmak istiyor.

ABD’li Senatör Bitcoin Madenciliğine Başladı

ABD’li Senatör Ted Cruz, X’te yaptığı paylaşım üzerinden 3 adet Bitcoin madencilik cihazı satın alarak faaliyete geçirdiğini duyurdu. Texas’taki bir madencilik tesisinde faaliyet gösteren cihazların fotoğrafını paylaşan Cruz, Bitcoin’e desteğini göstermiş oldu. Kriptoparaları destekleyen birçok senatör, özellikle seçim öncesinde gerek doğrudan Bitcoin satın alarak gerekse de bu tür madencilik girişimleriyle desteklerini artırıyorlar.

Blackrock, Grayscale’i Geçti

En çok talep gören Bitcoin ETF ürünü olan Blackrock’un IBIT ürünü, Grayscale’in GBTC dominasyonunu geçmeyi başardı. Bitcoin ETF ürünlerin işleme açılmasından bu yana satış baskısıyla karşılaşan GBTC’den diğer ürünlere bir nevi varlık transferi gerçekleşmekteydi. Güncel verilere göre Blackrock, 287.959 Bitcoin ile ETF piyasasının %33.8’ini kontrol ederek liderliği ele almış bulunuyor. Grayscale ise %33.5 ile ikinci sıraya yerleşti.

Halving Sonrası Madenci Gelirleri

19 Nisan’daki Bitcoin halving sonrası blok ödüllerinin %50 azalmasıyla madencilerin gelirlerinde ciddi bir azalma oldu. 4 ülkede faaliyet gösteren Bitfarm, gelirlerinin %46 düştüğünü açıklarken dev madencilik şirketleri ise rakiplerini bünyelerine katmaya çalışıyor. Bir başka madencilik şirketi Riot, Bitfarm’ı satın almak için 1 milyar dolar önerirken, Bitdeer madencilik şirketi ise Tether’e 100 milyon dolarlık hisse satarak gelir düşüşüne geçici bir çözüm bulmuş oldu.

DMM Bitcoin Hacklendi

Japonya merkezli kriptopara borsası DMM Bitcoin, 31 Mayıs tarihinde hacklendi. Hacker, 4502 adet Bitcoin’i çalmayı başarırken, borsadan yapılan açıklamada mevcut varlıkların güvende olduğu, çalınan miktarla ilgili araştırma sürecinin devam ettiği belirtildi. DMM Bitcoin hack’i, şu ana kadar gerçekleşen en büyük 8. hack vakası olarak kriptopara tarihine geçti.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors