Bitcoin Gündemi | 31 Mayıs – 7 Haziran 2023

Bitcoin dünyasındaki son dakika haberleri takip edip sizin için derledik.
31 Mayıs – 7 Haziran 2023 haftasında Bitcoin piyasasında yaşanan en güncel gelişme ve haberleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

31 Mayıs – 7 Haziran Bitcoin Gündemi;

  • Mayıs ayında Bitcoin ATM’lerinde artış
  • CleanSpark’tan yeni makine alımları
  • Tether yatırımlarını büyütüyor
  • Bitcoin madencilik gelirleri yükseliyor
  • Marathon Digital, Bitcoin üretimine hız verdi

2023 yılının ilk 4 ayında azalma gösteren Bitcoin ATM’lerinin sayısı, Mayıs ayında yükseliş kaydetti. Mayıs ayında 1397 yeni Bitcoin ATM’sinin eklenmesiyle yaşanan artışta en önemli rolü oynayan ülkelerden birisi de Avustralya oldu. Avusturalya, 2023 yılında 233 yeni Bitcoin ATM’si kurdu ve dünyada en çok Bitcoin ATM’sine sahip 3. ülke oldu.

CleanSpark, Bitcoin madenciliği yatırımlarına devam ediyor. Şubat ve Nisan aylarında yaklaşık 65 bin adet Bitcoin madencilik cihazı satın alan şirket, yaptığı açıklamayla 12 bin 500 adet daha madencilik cihazı aldığını duyurdu. CleanSpark, 12 bin 500 adet Bitcoin madencilik makinesi alımı için toplamda 40.5 milyon dolar ödediğini açıkladı.

Geçtiğimiz haftalarda elde ettiği kârın %15’i ile düzenli olarak Bitcoin alacağını açıklayan Tether şirketi, kriptopara alanındaki yatırım faaliyetlerine devam ediyor. Tether, Gürcistan’da faaliyet gösteren CityPay.io firmasına yatırım yaptı. Yerel ödeme firması olan CityPay.io’ya yapılan yatırım sonucunda, bu sistem ile ödeme yapılan işletmelerde USDT ve Bitcoin ödemeleri de geçerli olacağı açıklandı. Tether ayrıca enerji üretimi ve madencilik alanına da yatırımlarını sürdürüyor. Şirketin yaptığı açıklamada, enerji ve madencilik faaliyetleri için Uruguay’da yer alan bir firmayla anlaşıldığı yer aldı.

2023 yılında kriptopara piyasasında yaşanan hareketler, Bitcoin madenciliğini olumlu yönde etkiledi. Mayıs ayının verilerine göre Bitcoin madencilik gelirlerinde artış yaşandı. Nisan ayına kıyasla %13.7 artış gösteren Bitcoin madencilik geliri, 916 milyon dolara ulaştı.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli madencilik şirketi Marathon Digital, Mayıs ayı bilançosunu açıkladı. Şirket, Mayıs ayında 1245 adet Bitcoin üretildiğini duyurdu. Mayıs ayındaki üretimler ile birlikte, 2023 yılının başından bu yana Marathon Digital toplamda 4 bin 141 Bitcoin üretmiş oldu.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors