Bitcoin Gündemi | 7 Haziran – 14 Haziran 2023

Bitcoin dünyasındaki son dakika haberleri takip edip sizin için derledik.
7 Haziran – 14 Haziran 2023 haftasında Bitcoin piyasasında yaşanan en güncel gelişme ve haberleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

7 Haziran – 14 Haziran Bitcoin Gündemi;

  • Apple’dan Damus’a uyarı
  • 10 yıllık cüzdan uyandı
  • ABD’de Bitcoin rezervleri azalıyor
  • ABD, 2 Rus vatandaşı yargılıyor
  • SEC’ten olumsuz yaklaşımlar devam ediyor

Apple, merkeziyetsiz sosyal medya uygulaması olan Damus’a uyarı verdi. Kullanıcıların Bitcoin ile bahşiş yapabildiği Damus uygulamasında, bazı özellikler güncellenmezse App Store’dan kaldırılacağı açıklandı. Apple’ın Damus’a uyarı verme sebebi içerisinde, uygulama dışı bahşiş gönderilebilmesi yer alıyor.

Zincir üstü verilere göre uzun zamandır hareketsiz olan bir Bitcoin cüzdanında önemli bir hareket yaşandı. Yaklaşık 10 yıldır hiçbir faaliyette bulunmayan bir Bitcoin cüzdanı, 1432 adet Bitcoin’i farklı bir cüzdana transfer etti. İlk Bitcoin’lerini 9 Nisan 2013 yılında 195 dolar maliyetle alan bu cüzdanın, şu anda sahip olduğu Bitcoin’lerinin değeri ise 38 milyon dolar civarında.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kriptopara alım satım platformlarında yer alan Bitcoin tutarında ciddi bir düşüş yaşanıyor. Bir analiz şirketi tarafından hazırlanan rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki alım satım platformlarında tutulan Bitcoin miktarı, 700 bine geriledi. Platformlardaki Bitcoin miktarı, yaşanılan düşüş ile birlikte 2017 yılının Ocak ayı seviyesine geri döndü.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, yıllar önce iflas eden Japonya merkezli kriptopara alım satım platformu Mt Gox’tan yasa dışı yollar ile Bitcoin elde etmesini gerekçe göstererek, 2 Rus vatandaşını suçluyor. Yapılan resmi açıklamaya göre 2 Rus vatandaşı, Mt Gox’u hackleyerek yaklaşık 647 bin Bitcoin elde etti.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kriptoparalara ve kriptopara alım satım platformlarına yönelik olumsuz tutumlarına devam ediyor. SEC, geçtiğimiz hafta bazı kriptopara alım satım platformlarına yönelik soruşturmalar başlatmıştı. Uzun bir süre boyunca SEC’te görev yapan John Reed Stark ise kriptopara alım satım platformlarından hemen çıkılması gerektiğini, platformlara karşı başlatılan soruşturmaların henüz daha yeni başladığını, düzenlemelerin ve yaptırımların SEC tarafından fazlasıyla artacağını iddia etti.

Bir sonraki hafta Bitcoin dünyasında yaşanan en güncel gelişmeleri yine BtcTurk Bilgi Platformu’ndan takip edip inceleyebilirsiniz.

Bitcoin gündeminde geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeleri buradan inceleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors