Bitcoin Gündemi | 31 Ağustos – 7 Eylül 2022

Bitcoin dünyasındaki son dakika haberleri takip edip sizin için derledik.
31 Ağustos – 7 Eylül 2022 haftasında Bitcoin piyasasında yaşanan en güncel gelişme ve haberleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

31 Ağustos – 7 Eylül 2022 Bitcoin Gündemi;

1) İngiltere’ye Bitcoin ve Kriptopara Savunucusu Yeni Başbakan
2) Bitcoin Dominansı Yılın En Düşük Seviyesinde
3) Bitcoin Kasabasına Büyük Yatırım
4) Michael Saylor’a Dava Açıldı
5) El Salvador’da Bitcoin Tahvili Yeniden Ertelendi
6) Gürcistan’dan Bitcoin Adımı

Bitcoin’de Bu Hafta Neler Yaşandı?

Birleşik Krallık’ta Boris Johnson’ın kısa süre önce istifa etmesinin ardından yeni başbakan olarak Liz Truss seçildi. Daha önce Hazine Bakanlığı’nın başında olan Liz Truss, Bitcoin ve kriptoparalara olan olumlu yaklaşımı ile biliniyor. Liz Truss 2018 yılında attığı bir tweet’de, kriptoparaların potansiyellerinin doğru kullanılmasının ve düzenlemelerin kaldırılarak kriptoparaların özgürleştirilmesi gerektiği çağrısını yapmıştı.

Bitcoin’in piyasa değerinin, tüm kriptopara piyasasının genel değerine oranlanarak hesaplanan Bitcoin piyasa hakimiyeti, 2022 yılındaki en düşük seviyesine ulaştı. 2020 yılında %73’ü geçen ve 2022 yılının Ocak ayında %40’ın altını gören Bitcoin dominansı, Eylül ayında %39’a düşerek yılın en düşük seviyesine geldi.

Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden El Salvador’da bulunan ve Bitcoin kasabası olarak ünlenen El Zonte’ye, El Salvador hükümetinden büyük yatırım geleceği belirtildi. El Salvador başkanı Nayib Bukele, El Zonte’ye alışveriş merkezi, eğlence kulüpleri gibi yatırımlar yaparak sürekli canlı kalacak bir alan inşa edeceklerini açıkladı.

Bitcoin hakkındaki olumlu yaklaşımlarıyla bilinen MicroStrategy şirketinin kurucusu Michael Saylor’a, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington’da başsavcılık tarafından dava açıldı. Vergi kaçakçılığı iddiasıyla açılan dava hakkında konuşan Saylor, iddialara saygı duyduğunu ancak tüm suçlamaları reddettiğini ve mahkemede adil bir sonuç çıkacağına inandığını açıkladı.

Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden El Salvador, ‘Volkan Tahvili’ projesini, devlet kaynakları dağılımını etkileyen çete şiddeti yüzünden erteledi. 2022 yılının başında kötü piyasa koşulları gibi nedenlerden dolayı Eylül ayına ertelenen tahvilin, bu kez de yıl sonuna ertelendiği duyuruldu.

Gürcistan hükümetinin, kriptopara düzenlemesine ilişkin bir yasa tasarısı paketini parlamentoya gönderdiği belirtildi. Daha önce yapılan açıklamalarda Gürcistan’ın 2025 yılına kadar “kripto merkezi” olmasını gerektiğini vurgulayan Gürcistan hükümeti, yapılan yasa tasarıları ile Gürcistan’ın kriptopara sektörü için küresel bir merkez haline gelmesini amaçlıyor.

Bir sonraki hafta Bitcoin dünyasında yaşanan en güncel gelişmeleri yine BtcTurk Bilgi Platformu’ndan takip edip inceleyebilirsiniz.

Bitcoin gündeminde geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeleri buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar


Siz de BtcTurk‘e üye olarak, dilediğiniz zaman kolayca Bitcoin alabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors