Bitcoin Gündemi | 30 Kasım – 07 Aralık 2022

Bitcoin dünyasındaki son dakika haberleri takip edip sizin için derledik.
30 Kasım – 07 Aralık 2022 haftasında Bitcoin piyasasında yaşanan en güncel gelişme ve haberleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

30 Kasım – 07 Aaralık 2022 Bitcoin Gündemi;

1) Bitcoin Madencilik Gelirlerinde Düşüş 

2) Nayib Bukele’den Bloomberg İsyanı 

3) Built With Bitcoin Foundation, Gana’da Teknoloji Merkezi Kurdu 

4) Paraguay Bitcoin Madenciliğini Düzenleyen Yasayı Geçiremedi

Bitcoin’de Bu Hafta Neler Yaşandı?

Kasım ayında Bitcoin madencilik gelirleri bir önceki aya kıyasla %20 düşüş göstererek 473 milyon dolar olarak gerçekleşti. Diğer taraftan artan enerji ve ekipman fiyatları, yasa yapıcıların düzenlemeye yönelik baskıları ve platformlarda yaşanan iflaslar gibi faktörler doğrudan ve dolaylı olarak madencilerin operasyonlarını sürdürmesini engelliyor. Bitcoin madencilik zorluğu ise %7.32 düştü. Bu, Temmuz 2021’den bu yana gözlemlenen en büyük düşüş olarak öne çıkıyor.

Bloomberg 3 Aralık’ta El Salvador’un Bitcoin girişimi ve yatırımlarını eleştiren bir yazı yayınladı. El Salvador Başkanı Nayib Bukele ise yayınlanan bu makaleyi Twitter hesabından da paylaşan Bloomberg’e kendi Twitter hesabından tepki gösterdi. Yazının yalanlarla dolu olduğunu ve ana akım medyanın bir anda El Salvador’u bu kadar önemsemesinin garip olduğunu ve daha önce yolsuzluk yapan siyasetçiler için tek bir makale bile yazmadıklarını vurguladı.

İnsani destek sağlama odaklı çalışan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Built With Bitcoin Vakfı, Gana’nın Kumasi kentinde Bitcoin Teknoloji Merkezi inşa etti. Finans ve teknoloji eğitimine odaklanacak olacak merkez, ilk yılında 400 kişiye eğitim vermeyi hedefliyor. Merkezin resmi açılışı Accra’da düzenlenen Afrika Bitcoin Konferansı’nın hemen ardından gerçekleşti.

Paraguay, Bitcoin madencilerine yönelik uygulanan elektrik maliyetine ilişkin kuralları netleştirecek yasa tasarısını geçiremedi. Başlangıçta geçtiğimiz Temmuz ayında kabul edilen yasa tasarısı, Paraguay Başkanı Benitez tarafından veto edildi ve Meclise geri gönderildi. Yasa tasarısı geçmiş olsaydı Bitcoin madencileri için alınacak enerji ücreti sınırlandırılacaktı.

Bir sonraki hafta Bitcoin dünyasında yaşanan en güncel gelişmeleri yine BtcTurk Bilgi Platformu’ndan takip edip inceleyebilirsiniz.

Bitcoin gündeminde geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeleri buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar

  • https://www.coindesk.com/tech/2022/12/06/bitcoin-mining-difficulty-drops-most-since-july-2021-as-crypto-winter-cuts-profitability/
  • https://www.btchaber.com/nayib-bukeleden-bloombergin-bitcoin-raporuna-tepki/
  • https://www.coindesk.com/business/2022/12/05/built-with-bitcoin-foundation-opens-new-technology-center-in-ghana/
  • https://bitcoinmagazine.com/legal/paraguay-fails-to-pass-bitcoin-mining-bill

Siz de BtcTurk‘e üye olarak, dilediğiniz zaman kolayca Bitcoin alabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors