Bitcoin Gündemi | 28 Temmuz – 3 Ağustos 2022

Bitcoin dünyasındaki son dakika haberleri takip edip sizin için derledik.
28 Temmuz – 3 Ağustos 2022 haftasında Bitcoin piyasasında yaşanan en güncel gelişme ve haberleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

28 Temmuz – 3 Ağustos Bitcoin Gündemi;

1) Honduras’ta Bitcoin Vadisi Projesi
2) Brezilya’da Bitcoin Farkındalığı Artıyor
3) Konzum’da Bitcoin ile Ödeme Tercihlerlerinde Yükseliş
4) Craig Wright, 1 Sterlin’lik Tazminat Kazandı
5) Canaan, ABD’de de Madenciliğe Başlıyor
6) Asya Bölgesinde Bitcoin Ağı Kullanımında Düşüş
7) BNK Busan Bank Çalışanının, Bitcoin Yatırımı İçin 1.1 Milyon Dolar Çaldığı İddia Edildi
8) Alex Crognale, Bitcoin’lerini Satmayı Düşünmüyor

Bitcoin’de Bu Hafta Neler Yaşandı?

Honduras’ta bulunan La Prensa adlı turistik bir kasabada, Bitcoin Vadisi adlı bir girişim başlatıldı. Blockchain Honduras ve Honduras Teknoloji Üniversitesi ile geliştirilen bu programda, bölgedeki mağazaların Amerikan doları ve Honduras Lempirasının yanı sıra Bitcoin ile de ödeme alması sağlanacak. Yerel halk ve işletmelerin, ödemelerde Bitcoin kabul ederek, daha fazla müşteri kazanmayı, küreselleşmeye bir adım daha yaklaşmayı ve daha fazla fırsat yaratılmasını bekledikleri belirtildi.

Brezilya’da, farklı ekonomik kazanç sınıflarına göre kategorilenmiş 2,000 kişiyle yapılan bir ankette; katılımcıların %84’ünün Bitcoin ve diğer kriptoparaların farkında olduğu sonucu ortaya çıktı. Yapılan ankette, erkek kullanıcılarının yatırım yapmaya daha fazla yönelimi olduğu ve 25 ile 44 yaş arasındaki kitlenin yatırım yapmaya daha sıcak baktığı belirlendi.

Hırvatistan’ın en büyük süpermarket zinciri Konzum, Bitcoin ve diğer birkaç kriptopara birimi ile yapılan ödemelerin piyasa koşullarına rağmen azalmadığını aksine kullanımının arttığını bildirdi. Şirketin İş Uygulamaları Direktörü Ines Barbir, 2021’de başlattıkları Bitcoin ile ödeme seçeneğinin kullanımının hız kesmeden artığını söyledi. Barbir, Konzum’da artan Bitcoin ve kriptopara ödemelerinin Hırvatistan’da Bitcoin’in benimsenmesi ile de paralellik gösterdiği yorumunu yaptı.

Kendisinin Bitcoin’in geliştiricisi olan Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden bilgisayar bilimci Craig Wright, kendisinin dolandırıcı olduğunu belirten blog yazarı Peter McCormack’a itibarının zedelendiği gerekçesiyle açtığı davayı kazandı. Davanın sonucunda Wright’a 1 Sterlin tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.

Bitcoin madenciliği için donanım cihazları üreten Canaan firması yetkilisi Edward Lu, şirketin madencilik faaliyetlerini hızlandırdığını ve kısa zaman içerisinde ABD’de de madencilik üretimine başlanacağını belirtti.

Coin Metrics firmasının hazırladığı araştırma raporuna göre, Bitcoin ağındaki işlemlerin çoğu Avrupa ve Amerika’daki çalışma saatleri içerisinde gerçekleştiriliyor. Yine raporda yer alan bir başka maddede de, Asya bölgesinde Bitcoin ağında gerçekleşen işlemlerde büyük bir düşüş olduğu dikkat çekiyor.

Güney Kore’de yer alan BNK Busan Bank firmasında çalışan bir kişinin, Bitcoin yatırımı yapmak için bankanın müşteri fonlarından kendi hesabına 1.1 milyon Dolar aktardığı iddia edildi.

Amerikalı futbol oyuncusu Alex Crognale, Bitcoin’lerini satmayı düşünmediğini ve maaşının %25’ini Bitcoin olarak aldığını açıkladı.

Bir sonraki hafta Bitcoin dünyasında yaşanan en güncel gelişmeleri yine BtcTurk Bilgi Platformu’ndan takip edip inceleyebilirsiniz.

Bitcoin gündeminde geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeleri buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar


Siz de BtcTurk‘e üye olarak, dilediğiniz zaman kolayca Bitcoin alabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors