Bitcoin Gündemi | 28 Eylül – 5 Ekim 2022

Bitcoin dünyasındaki son dakika haberleri takip edip sizin için derledik.
28 Eylül – 5 Ekim 2022 haftasında Bitcoin piyasasında yaşanan en güncel gelişme ve haberleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

28 Eylül – 5 Ekim 2022 Bitcoin Gündemi;

1) Rusya ve Kazakistan Arasında Bitcoin Madenciliği İş Birliği
2) Nayib Bukele, Bitcoin’i Savunmaya Devam Ediyor
3) Bitcoin ATM Sayısında Düşüş
4) CFTC Başkanı’ndan Bitcoin Açıklaması
5) McDonald’s’tan Bitcoin ile Ödeme Hamlesi

Bitcoin’de Bu Hafta Neler Yaşandı?

Rus bankalarının SWIFT sisteminden çıkarılmasının ardından kriptoparaların ticarette kullanılmasının konuşulduğu Rusya’dan, Bitcoin madenciliğinin dünyadaki en önemli merkezlerinden olan Kazakistan’a elektrik desteği verileceği iddia edildi. Elektrik maliyetlerinin ucuz olması sebebiyle Bitcoin madenciliğinin ana merkezlerinden birisi haline gelen Kazakistan, artan elektrik talebi sebebiyle kesinti sorunu yaşamaya başlamıştı. Ülkeler arasındaki sıcak ilişkiler sebebiyle Rusya’dan bu ihtiyacı karşılamaya yönelik elektrik yardımı hamlesi geleceği belirtildi.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’e olan yaklaşımlarından ötürü kendisini eleştiren kesime karşı Bitcoin’i savunmaya devam ediyor. Bukele, son olarak Bitcoin Magazine için yeni bir yazıyı kaleme aldı. Nayib Bukele Bitcoin odaklı yazdığı yazıda, Bitcoin’i resmi para birimi ilan etmenin kumar olduğu eleştirilerini kabul etmediğini, diğer ülkelerin ne zaman Bitcoin’i kabul edeceği sorusu sorulması gerektiğini ve kendilerini eleştirenleri, aldıkları kararlardan korkan kişiler olduğunu vurguladı.

Bitcoin ATM sayısı, Eylül ayında tarihte ilk defa düşüş gösterdi. Tüm dünyadaki Bitcoin ATM’lerinin sayısı Ağustos ayında 38,776’ya ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Eylül ayında bu sayı 37,980’e düştü. Bu düşüş ile Bitcoin ATM’leri, bir önceki aya göre ilk defa azalma gösterdi.

Amerika Birleşik Devleri Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Başkanı Rostin Behnam, CFTC’nin öncülüğünde Bitcoin ve kriptoparalara dair bir düzenleme yapılması durumunda, Bitcoin fiyatının iki katına yükselebileceğini belirtti. Behnam yaptığı açıkalamada, CFTC’nin liderlik ettiği bir düzenlemenin, sadece Bitcoin fiyatına değil tüm kripto sektörüne olumlu yansıyacağını vurguladı.

Bitcoin ile ödeme kabul eden firmalara bir yenisi daha eklendi. “Avrupa’nın Bitcoin Başkenti” olma hedefiyle birçok proje gerçekleştiren İsviçre’nin Lugano kentinde, ünlü fast food zinciri McDonald’s’ın, Bitcoin ile ödeme hizmeti başlattığı iddia edildi.

Bir sonraki hafta Bitcoin dünyasında yaşanan en güncel gelişmeleri yine BtcTurk Bilgi Platformu’ndan takip edip inceleyebilirsiniz.

Bitcoin gündeminde geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeleri buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar


Siz de BtcTurk‘e üye olarak, dilediğiniz zaman kolayca Bitcoin alabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors