Bitcoin Gündemi | 3 Mayıs – 10 Mayıs 2023

Bitcoin dünyasındaki son dakika haberleri takip edip sizin için derledik.
3 Mayıs – 10 Mayıs 2023 haftasında Bitcoin piyasasında yaşanan en güncel gelişme ve haberleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

3 Mayıs – 10 Mayıs Bitcoin Gündemi;

  • Binance’den Lightning Network hamlesi
  • Lihtenştayn’dan Bitcoin hazırlığı
  • 122 dakikada çıkan blok
  • Arjantin Merkez Bankası Bitcoin’i yasaklıyor
  • Bitcoin’de işlem ücretleri rekor kırıyor

Kriptopara alım satım platformu Binance, Lightning Network’ü entegre etmeye hazırlanıyor. Binance, yaptığı açıklamada, platforma Lightning Network entegrasyonu için çalışmalara başlandığını duyurdu.

Dünyanın yüzölçümü olarak en küçük ülkelerinden biri olan Lihtenştayn Başbakanı’ndan, Bitcoin hakkında önemli açıklamalar geldi. Ekonomik refah seviyesinin yüksek olmasıyla bilinen Orta Avrupa ülkesi Lihtenştayn’ın Başbakanı Daniel Risch; ülke rezerviyle Bitcoin alınabileceğini ve devlet ödemelerinin de yine Bitcoin ile gerçekleştirilebileceğini açıkladı. Henüz bu gelişmeler için net bir tarih olmadığını belirten Risch, Bitcoin’in volatilitesinden korunmak için, devlete yapılan ödemelerin anında İsviçre Frangı’na çevirileceğini belirtti.

Bitcoin ağında yaşanan yoğunluk, Bitcoin blokzincirinde görülmesi ender olan olaylara sebebiyet vermeye devam ediyor. Bitcoin blokzincirinde ortalama 10 dakika olan blok oluşturma süresi, ağda yaşanan yoğunluk sebebiyle 679 bin 786. blokta, yaklaşık olarak 122 sürdü. Bitcoin ağında, bir bloğun çıkarılma sürecinin 2 saati aşması, en son 2011 yılında yaşanmıştı.

Arjantin’de ödeme uygulamalarında Bitcoin kullanılması yasak hale getirildi. Arjantin Merkez Bankası’nın yaptığı duyuruda, riskleri azaltmak sebebiyle, ödeme platformlarının kullanıcılarına Bitcoin sunmasının yasaklandığı açıklandı.

Bitcoin ağında yaşanan yoğun hareketler sebebiyle, Bitcoin ağındaki işlem ücretleri rekor seviyelere koşuyor. BRC-20 token’larının Bitcoin ağında oluşturulabilmesi ve bu token’lara olan ilginin artması, ağ ücretlerinde yükselişlere yaşanmasına sebep oldu. 2017 ve 2021 yıllarında yaşanan ATH döneminin ardından, Bitcoin işlem ücretleri 3. kez rekor seviyelere ulaşmış oldu.

Bir sonraki hafta Bitcoin dünyasında yaşanan en güncel gelişmeleri yine BtcTurk Bilgi Platformu’ndan takip edip inceleyebilirsiniz.

Bitcoin gündeminde geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeleri buradan inceleyebilirsiniz.


Siz de BtcTurk‘e üye olarak, dilediğiniz zaman kolayca Bitcoin alabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors