Bitcoin Gündemi | 26 Ekim – 2 Kasım 2022

Bitcoin dünyasındaki son dakika haberleri takip edip sizin için derledik.
26 Ekim – 2 Kasım 2022 haftasında Bitcoin piyasasında yaşanan en güncel gelişme ve haberleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

26 Ekim – 2 Kasım 2022 Bitcoin Gündemi;

1) Porto Alegre, Bitcoin Pizza Günü’nü Kutlayacak
2) El Salvador Bitcoin Alımlarını Açıklamıyor
3) Core Scientific Büyük Mali Krizde
4) El Salvador ve Lugano’dan Bitcoin İş Birliği
5) Siyasi Bitcoin Bağışlarında Yeni Rekor
6) Michael Saylor’dan Nijerya ve Bitcoin Açıklaması

Bitcoin’de Bu Hafta Neler Yaşandı?

22 Mayıs 2010 tarihinde iki pizza için 10 bin Bitcoin ödenmesi ile birlikte Bitcoin ilk kez ödeme aracı olarak kullanılmaya başlanmıştı. Her yıl Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanan 22 Mayıs’ı, Brezilya’nın Porto Alegre şehri, resmi festival takvimine ekledi. 1.5 milyon nüfusa sahip Porto Alegre şehrinde, 2023 yılından itibaren her 22 Mayıs’ta Bitcoin Pizza Günü kutlanacak.

El Salvador hükümetinin, Bitcoin projeleri için kullandığı fonların yönetiminden sorumlu olan El Salvador Kalkınma Bankası, hükümetin gerçekleştirdiği Bitcoin alım işlemleri hakkında bilgi vermeyi reddetti. El Salvador halkı, hükümetin Bitcoin alımlarını sadece Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin açıklamalarından takip edebiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Bitcoin madencilik şirketi Core Scientific, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı bildiride 2022 yılının sonuna kadar şirketin hiç nakit kaynağı kalmayacağını açıkladı. Kriptopara piyasasında yaşanan olumsuz fiyat dalgalanmaları sebebiyle mali bir krizin içinde olan şirketin, elinde yalnızca 24 Bitcoin’i kaldığı belirtildi.

Bitcoin’i resmi para birimi ilan eden El Salvador ile İsviçre’nin Bitcoin kenti Lugano arasında, Bitcoin kullanımını arttırmayı amaçlayan bir iş birliği gerçekleşti. Lugano kentinde düzenlenen Plan B Forumu’na katılan El Salvador’un ABD Büyükelçisi Milena Mayorga, Lugano’da bir Bitcoin ofisinin açıldığını duyurdu.

Bu yıl Ukrayna’ya yapılan Bitcoin bağışları sonrasında artan siyasi Bitcoin bağışlarında, yeni rekorlar kırılıyor. Susquehanna International Group’un milyarder kurucu ortağı Jeffrey Yass’dan rekor Bitcoin bağışı geldi. Yass, Crypto Freedom PAC’e 100 Bitcoin bağışladı.

Bitcoin’e yatırım yapan şirketlerden MicroStrategy’nin kurucusu Michael Saylor, Bitcoin hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ekonomik olarak zor bir dönemden geçen Nijerya’nın, yaşadığı mali sıkıntılardan kurtulmasının tek çözümünün Bitcoin olduğunu belirten Saylor, Nijerya’nın resmi para biriminin değer kaybının devam edeceğini ve para birimi olarak El Salvador gibi Bitcoin’e geçmesi gerektiğini belirtti.

Bir sonraki hafta Bitcoin dünyasında yaşanan en güncel gelişmeleri yine BtcTurk Bilgi Platformu’ndan takip edip inceleyebilirsiniz.

Bitcoin gündeminde geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeleri buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar


Siz de BtcTurk‘e üye olarak, dilediğiniz zaman kolayca Bitcoin alabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors