Bitcoin Gündemi | 23 Kasım – 30 Kasım 2022

Bitcoin dünyasındaki son dakika haberleri takip edip sizin için derledik.
23 Kasım – 30 Kasım 2022 haftasında Bitcoin piyasasında yaşanan en güncel gelişme ve haberleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

23 Kasım – 30 Kasım 2022 Bitcoin Gündemi;

1) Iris Energy, Makinelerini Kapatıyor
2) New York’ta İş Kanıtı Madenciliği Yasaklandı
3) BlockFi İflasının Perde Arkası
4) El Salvador Bitcoin Tahvili Çıkarmaya Yaklaştı
5) Bitcoin Madencilik Geliri Düşmeye Devam Ediyor
6) Milyon Doları Geçen Bitcoin Cüzdan Sayısında Düşüş
7) El Salvador’dan Ulusal Bitcoin Ofisi Girişimi
8) Block Inc.’ten, Bitcoin.com’a Dava

Bitcoin’de Bu Hafta Neler Yaşandı?

Bitcoin madencilik şirketi Iris Energy, şirketin borçlarını karşılayamaması sebebiyle Bitcoin madencilik makinelerini kapatma kararı aldı. Avustralya merkezli madencilik şirketi, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı bildiride, 107 milyon dolarlık borcun ödenememesi sebebiyle makinelerin kapatıldığını açıkladı.

New York Valisi Kathy Hochul, Bitcoin’in de çalışma protokolünü oluşturan İş Kanıtı algoritmasına yönelik madenciliği yasaklayan kanuna imza attı. Kanun ile birlikte, New York eyaleti sınırları içerisinde 2 yıl boyunca İş Kanıtı madenciliği yapılamayacak. Bu yasağın, sadece faaliyetlerine yeni başlayan şirketleri kapsadığı açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde iflasını açıklayan kripto kredi platformu BlockFi’nin, iflas etmesinin arkasında yer alan sebepler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. BlockFi’nin birçok madencilik şirketine büyük oranda krediler verdiği ve kriptopara madencilik şirketlerinde yaşanan krizler sebebiyle bu ödemeleri geri alamadığı iddia ediliyor. Bu şirketler arasında en çok göze batan ise zor günler geçiren Core Scientific madencilik şirketi olduğu belirtiliyor.

El Salvador Ulusal Meclisi, dijital menkul kıymetleri düzenlemek için bir yasa tasarısını değerlendiriyor. Bu gelişme El Salvador’un Bitcoin destekli tahvil ihraç etme planlarına devam ettiğini gösteriyor. Ekonomi Bakanı tarafında El Salvador Yasama Meclisi’ne sunulan yasa tasarısı; dijital varlık ihraç edenleri, hizmet sağlayıcılarını ve dijital menkul kıymetlerin IPO sürecinde yer alan diğer katılımcıları denetleyecek bir dijital varlık komisyonu ve Bitcoin Fonu Yönetim Ajansı kurulmasını talep ediyor.

Bitcoin fiyatında yaşanan düşüş trendi, Bitcoin madencilerini ve Bitcoin madencilik şirketlerini de zor durumda bırakmaya devam ediyor. Bitcoin madencilik geliri, son 2 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Bitcoin madencilik zorluğu da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 37 trilyona yaklaştı.

Zincir üstü analitik firması Glassnode’un açıkladığı verilerde, Bitcoin varlıklarının değeri 1 milyon doları geçen yalnızca 23 bin cüzdan olduğu belirtildi.

2021 yılında Bitcoin’i resmi para birimi ilan eden El Salvador’da, Bitcoin odaklı yatırımlar devam ediyor. Ülkedeki ilk ulusal Bitcoin ofisi açıldı. Ülkede Bitcoin odaklı yaşanan tüm gelişmeleri denetleyecek olan Bitcoin ofisi, Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin imzaladığı kararname ile yürürlüğe girdi.

Jack Dorsey’in kurucusu olduğu dijital ödeme şirketi Block Inc., marka ihlalini gerekçe göstererek Bitcoin.com’a dava açtı. Mayıs 2022’de piyasaya sürülen Verse jetonunun, ticari marka ihlalini oluşturması ve Alman ticari marka yasası uyarınca ihlal teşkil etmesi sebebiyle Block Inc., Bitcoin.com’a karşı yasal işlem başlattı.

Bir sonraki hafta Bitcoin dünyasında yaşanan en güncel gelişmeleri yine BtcTurk Bilgi Platformu’ndan takip edip inceleyebilirsiniz.

Bitcoin gündeminde geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeleri buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar


Siz de BtcTurk‘e üye olarak, dilediğiniz zaman kolayca Bitcoin alabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors