Bitcoin Gündemi | 21 Aralık – 28 Aralık 2022

Bitcoin dünyasındaki son dakika haberleri takip edip sizin için derledik.
21 Aralık – 28 Aralık 2023 haftasında Bitcoin piyasasında yaşanan en güncel gelişme ve haberleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

21 Aralık – 28 Aralık Bitcoin Gündemi;

  • Glassnode: Kriptopara Platformlarından Bitcoin Çıkışı Son 7 Ayın Dibinde
  • Bitcoin Madencilerinin 2022’deki Toplam Borcu 4 Milyar Dolar
  • Core Scientfic İflas Koruması Başvurusunda Bulundu
  • Twitter, Arama İşlevine Bitcoin Fiyat Grafiğini Sunmaya Başladı 
  • Rusya Ocak 2023’te Uluslararası Ticaret Amacıyla Bitcoin Kullanımını Yasalaştırabilir

Zincir üstü veri analitik platformu Glassnode tarafından sunulan analize göre, Aralık ayında kriptopara platformlarından çekilen Bitcoin miktarı son 7 ayın en düşük seviyesinde bulunuyor. Glassnode’un raporuna göre Aralık ayında toplam 9,532 adet Bitcoin, kriptopara platformlarından çekilirken, bu rakam Kasım ayında yaklaşık 143 bin adet olarak gerçekleşmişti. Bu verinin yanı sıra Glassnode, Aralık ayında merkezi platformlarda tutulan Bitcoin miktarının, Ocak ayına kıyasla yüzde 21 düştüğünü belirtiyor.

Halka açık Bitcoin madencilik şirketlerinin 2022 yılındaki toplam borcu 4 milyar dolar civarında olduğu belirtildi. Çeşitli kaynaklar, bu borçların büyük oranının düşen Bitcoin fiyatları ve yükselen enerji maliyetleri sebebiyle 2021 yılında alınan kredilerden kaynaklı olduğu yönünde yorumluyor. İlk 10 Bitcoin madencilik şirketinin toplam borcu 2.6 milyar dolar civarında bulunurken, bu borcun yarısı Core Scientific’e ait. Uzmanlar, yüksek borç seviyeleri nedeniyle önümüzdeki dönemde Bitcoin madencilerinin kredi yapılandırmaları ya da iflas koruma başvurularına devam edebileceği görüşündeler.

Bilgi işlem gücüne göre önde gelen Bitcoin madencilerinden biri olan Core Scientific, iflas korumasına başvurdu. Madencilik şirketi, bazı borç aldığı kuruluşlar ile borç yapılandırmasına yönelik anlaşmaya vardığı belirtildi. Şirket, yeniden yapılandırma sürecinde faaliyet göstermeye devam etmeyi planladığını belirtti. Bitcoin ağındaki bilgi işlem gücünün yaklaşık yüzde onunu oluşturan Core Scientific’in kendine ait 143,000 adet madencilik teçhizatı bulunuyor. Şirketin borcu ise 1.3 milyar dolar.

Sosyal medya platformu Twitter, arama sekmesinde Bitcoin ya da BTC yazıldığında kriptoparaya yönelik tweet’lerle birlikte fiyatlandırma grafiği özelliği de sunmaya başladı. Bu özellik kriptopara tarafında şu aşamada sadece Bitcoin ve Ethereum tarafında bulunuyor. Twtitter CEO’su Elon Musk konu hakkında “Twitter’a gelen birçok ürün iyileştirmesinden biri.” şeklinde tweet attı.

Rus medyasının haberine göre, Rusya,Ocak 2023’te uluslararası ticarette Bitcoin cinsinden ödeme yapmaya izin verecek yasayı onaylayabilir. Haberde Rus yetkililerin, Bitcoin’i uluslararası ticarette ödeme aracı olarak kullanımı üzerinde odaklandığı ancak buna karşılık Bitcoin’in aynı amaçla  Rusya sınırları içinde kullanımına yönelik herhangi bir çalışmalarının bulunmadığı belirtildi.

Bir sonraki hafta Bitcoin dünyasında yaşanan en güncel gelişmeleri yine BtcTurk Bilgi Platformu’ndan takip edip inceleyebilirsiniz.

Bitcoin gündeminde geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeleri buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar


Siz de BtcTurk‘e üye olarak, dilediğiniz zaman kolayca Bitcoin alabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors