Bitcoin Gündemi – 2 Temmuz

Bitcoin ile ilgili en önemli gelişmeleri derlediğimiz Bitcoin Gündemi’nin bu sayısında 25 Haziran – 2 Temmuz haftasındaki konuları derledik. Her hafta yayınlanan Bitcoin Gündemi ile güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Satış Baskısı

Yaklaşık 10 yıldır beklenen Mt. Gox borsasının mağdur olan kullanıcılarına yapacağı geri ödemelerin, Temmuz ayında başlayacağı açıklandı. Toplamda 2.9 milyar dolar değerinde Bitcoin ve Bitcoin Cash dağıtılacak. Miktarın büyüklüğü, satış baskısı beklentilerini arttırdı. Bununla birlikte Almanya’nın elindeki 50 bin Bitcoin’in 5308 adedini satması ve ABD’nin de yaklaşık 4 bin Bitcoin’i borsaya transfer etmesi beklentileri güçlendiren diğer etkenler oldu.

Vergiler Bitcoin İle Ödensin

ABD kongre üyesi Matt Gaetz, vergilerin Bitcoin ile ödenebilmesi için bir teklif sundu. Vergi mükelleflerine ödeme kolaylığı ve çeşitliliği getireceği savunulan teklif, Bitcoin’in resmi statüsünü de pozitif biçimde geliştirebilir. Avrupa ve Güney Amerika’da halihazırda örnekleri olan bu uygulama, ödemelerin Bitcoin ile yapılabilmesini, ancak devletin bu ödemeleri kendi para biriminde alması üzerine kurulu. 

Javier Milei’den Bitcoin’e Destek

Arjantin’in başkanı Milei, iktidara geldiği günden bu yana kriptopara dostu politikalar izlerken, yakın zamandaki açıklamasıyla bu pozisyonunu sürdürdüğünü belirtti. Arjantin’de serbest bir politika izlediklerini ve Bitcoin’in de bu rekabet içerisinde özgürce kullanılabileceğinin altı çizildi. Milei, iktidara geldikten kısa bir süre sonra resmi kontratlarda ödemelerin Bitcoin gibi farklı araçlarla yapılabilmesinin önünü açan bir kararı yürürlüğe koymuştu. 

Julian Assange Özgür

Wikileaks’in kurucusu Julian Assange, Bitcoin destekçileri sayesinde özgürlüğünü tekrar kazanabildiği Avustralya’ya uçmayı başardı. Assange, içerisinde bulunduğu karmaşık yargı süreci ve ABD baskısı nedeniyle ticari uçuşları kullanamadığı için ihtiyacı olan özel jet tutarını bir Bitcoin balinası sayesinde karşıladı. Hem Assange’ın hukuki masrafları hem de Wikileaks’in ihtiyaçları Bitcoin’in merkeziyetsizliği sayesinde topluluğun yaptığı Bitcoin bağışlarıyla karşılanıyor. 

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors