Bitcoin Gündemi | 18 Ocak – 25 Ocak 2023

Bitcoin dünyasındaki son dakika haberleri takip edip sizin için derledik.
18 Ocak – 25 Ocak 2023 haftasında Bitcoin piyasasında yaşanan en güncel gelişme ve haberleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

18 Ocak – 25 Ocak Bitcoin Gündemi; 

  • ABD’de Nükleer Enerji ile Çalışacak Bitcoin Madenilik Tesisi Tamamlandı
  • ABD’nin Bazı Eyaletleri Bitcoin Madenciliğini Desteklemeye Yönelik Çalışmalar Yürütüyor
  • Bitcoin Logosu Almanya’nın En Yüksek Binansına Yansıtıldı
  • Bitcoin Madencilik Şirketi CleanSpark Operasyonlarını Büyütüyor
  • JP Morgan CEO’su Dimon Bitcoin Hakkında Konuştu

ABD’nin Pensilvanya eyaletinde bulunan ve nükleer enerji kullanacak olan Bitcoin madencilik merkezi tamamlandı. Sıfır karbon emisyonu hedefiyle inşa edilen tesisin, 2023’ün ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi bekleniyor. Talen Energy’nin yan kuruluşu olan Cumulus Data ve madencilik şirketi TeraWulf’un ortak girişimi olan tesis, Bitcoin madenciliğinin yanında bulut bilişim hizmeti de sunacak. Madencilik tesisi, nükleer enerjiden yararlanması bakımından ABD’de türünün ilk örneği olarak dikkat çekiyor.

ABD’nin Mississipi ve Missouri eyaletleri, vatandaşlarının Bitcoin düğümü çalıştırma ve Bitcoin madenciliği yapma haklarını korumayı amaçlayan yasa tasarısını oylayacak. Yasa tasarısı, Bitcoin madencilerine yönelik ayrımcı enerji politikalarını engellemeyi hedefliyor. New Hampshire eyaletinde ise Bitcoin madenciliğinin, eyalet enerji planına entegre edilmesi üzerine çalışmalar yapılıyor. Uzmanlara göre bu çalışmalar olumlu sonuçlandığı takdirde ABD’de Bitcoin benimsenmesi hızla artabilir.

Bitcoin logosu Almanya’nın en yüksek binası sayılan Berlin’deki televizyon kulesine yansıtıldı. Eylemi gerçekleştirenler, amaçlarının Bitcoin’e yönelik algıyı artırmak olduğunu ve eylemlerine devam edeceklerini açıkladılar. Hatırlanacağı üzere daha öncesinde Mayıs 2021’de İngiltere Merkez Bankası’na (BOE) da Bitcoin logosuyla birlikte “Para basmak, yoksullardan çalmaktır.” cümlesi yansıtılmıştı.

2022’de işlem gücünü yaklaşık üç kat arttıran Bitcoin madencilik şirketi yatırımlarına devam ediyor. CleanSpark, Washington şehrinde 50 megavatlık yeni bir Bitcoin madenciliği tesisi inşasına başlandığını açıkladı. Tesisin ilk çeyreğin sonunda tamamlanacağı öngörülüyor.

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda Bitcoin’e yönelik sert açıklamalarda bulunurken, Bitcoin’in arzına yönelik şüpheleri olduğunu belirtti. JP Morgan CEO’su her ne kadar Bitcoin’i eleştirse de blokzinciri teknolojisini genel olarak desteklediğini de aktardı.

Kaynaklar


Siz de BtcTurk‘e üye olarak, dilediğiniz zaman kolayca Bitcoin alabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors