Bitcoin Gündemi – 14 Mayıs

Haftalık bitcoin gündeminden en önemli haberleri paylaştığımız bültenimize göz atarak, güncel gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Dev Bankaların Bitcoin Yatırımları

2024’ün ilk çeyreğiyle ilgili yayınlanan finansal raporlar, BNP Paribas, Wells Fargo ve JPMorgan gibi sektörün önde gelen isimlerinin bilançolarında Spot Bitcoin ETF bulundurduğunu gösterdi. Bankaların Bitcoin ETF yatırımları oldukça küçük miktarlarda olduğu için bu varlıkların yatırım denemesi için mi yoksa bankaların piyasa yapıcı olmaları nedeniyle mi bilançoda bulunduğu henüz bilinmiyor.

Bitcoin Opsiyon Piyasası ATH Bekliyor

Bitcoin blok ödülü yarılanmasının ardından fiyatlarda ciddi bir yükseliş görülmese de opsiyon piyasasında beklentilerin oldukça pozitif olduğu görüldü. Yaz ayında Bitcoin’in 75.000 ve 100.000 dolar seviyelerine ulaşacağını öngörerek pozisyon alan yatırımcıların sayısında ciddi bir artış gerçekleşti.

Hash Rate Sert Düştü

Bitcoin ağındaki işlemci gücünü gösteren hash rate oranı, Aralık 2022’den bu yana görülen en sert düşüşü kaydederek %6 azaldı. Bitcoin blok ödülü yarılanmasının ardından blok ödüllerinin %50 düşmesi, bazı madencilerin kar edememesine sebep olduğu için cihazlarını kapatmasına neden oldu. Bitcoin fiyatı yükseldikçe bu cihazların tekrar çevrimiçi olması bekleniyor.

Yeni Madencilik Cihazları

Sektörün önde gelen Bitcoin madencilik cihaz üreticisi Canaan, A1566 adlı yeni cihazını tanıttı. Madencilik cihazları, sürekli geliştirilerek daha yüksek işlemci gücü üretirken daha az enerji tüketmesi hedefleniyor. Yeni cihazlar sayesinde madencilerin maliyetleri azalmakta ve daha sürdürülebilir bir yapıya kavuşabilmektedirler.

Trump, Kriptopara Dostu Politika İzliyor

ABD Başkan adayı Donald Trump, Bitcoin ve kriptoparaların desteklenmesi için kendisine oy verilmesini istedi. Daha önce Bitcoin karşıtı olarak konumlanan Trump’ın, süreç içerisinde Bitcoin dostu bir politika izlemeye başladığı görüldü. Bitcoin ve kriptopara sektörünün ABD’de kalmasını destekleyeceğini açıklayan Trump, Biden yönetiminin sektöre karşı düşmanca tavrını eleştirdi.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors