Bitcoin Gündemi | 14 Eylül – 21 Eylül 2022

Bitcoin dünyasındaki son dakika haberleri takip edip sizin için derledik.
14 Eylül – 21 Eylül 2022 haftasında Bitcoin piyasasında yaşanan en güncel gelişme ve haberleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

14 Eylül – 21 Eylül 2022 Bitcoin Gündemi;

1) Kjell Inge Røkke, Bitcoin Şehrine Taşındı
2) Vietnam, Bitcoin ve Kriptoparaları Benimsemede 1.
3) Bitfarms’tan Bitcoin Madenciliğine Yeni Yaklaşım
4) Norveç’te Bitcoin Madenciliğine Tepki
5) El Salvador’a Bir Darbe de Fitch’ten
6) Nayib Bukele’den Devam Kararı

Bitcoin’de Bu Hafta Neler Yaşandı?

Bitcoin yatırımları ve Bitcoin’e olan destekçiliğiyle bilinen ünlü milyarder Kjell Inge Røkke, Bitcoin şehri olan İsviçre’nin Lugano kentine taşındı. Geçtiğimiz yıl “Avrupa’nın Bitcoin başkenti” olma hedefiyle birçok proje gerçekleştiren Lugano şehri, Bitcoin’e olan yatırımlarıyla dikkat çeken milyarderi misafir etmeye başladı. Røkke’nin sahip olduğu petrol şirketi Aker ASA, 60 milyon dolarlık Bitcoin alımı ve gerçekleştirdiği Bitcoin madenciliği faaliyetleri ile biliniyor.

Analiz ve araştırma şirketi Chainalysis’in, 2022 yılında kriptoyu en çok benimseyen ülkelere dair yaptığı araştırmada Vietnam 1. sırada yer aldı. “2022 Küresel Kripto Benimseme Endeksi” raporunun sonuçlarında listenin ilk 10 sırasında Uzak Doğu ülkeleri dikkat çekiyor. Filipinler’in 2., Hindistan’ın 4., Tayland’ın 8. sıada yer aldığı araştırmada, Bitcoin ve kriptopara yasaklarıyla bilinen Çin 10. sırada bulunuyor. Türkiye listenin 12. sırasında yer aldı.

Bitcoin madencilik şirketi Bitfarms, Arjantin’deki Bitcoin madenciliği faaliyetlerinde kaya gazı kullanıldığını açıkladı. Şirketin üst düzey yöneticilerinden Geoff Murphy, şirketin en düşük enerji maliyetinin Arjantin’de olduğunu belirtti. Bitfarms, doğalgaza alternatif olarak kaya gazından elde edilen enerjiyle, kaynakların boşa harcanmasının önüne geçildiğini ve yerel enerji üreticilerine destek verildiğini vurguladı.

Norveç’in Sortland kasabasında gerçekleştirilen Bitcoin madenciliği faaliyetlerine, aşırı gürültü nedeniyle yerel halktan tepki geldi. Norveç merkezli veri merkezi CEO’su Kjetil Hove Pettersen, bu durumun medya tarafından fazlasıyla abartıldığını ve tüm kasaba sakinlerinin bu yönde yaklaşımda bulunmadığını belirtti. Pettersen, Bitcoin madenciliğinin kasabaya istihdam yarattığını ve ödenen vergilerin Norveç hazinesine katkı sağladığını vurguladı.

Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi ilan eden El Salvador hükümeti, Bitcoin’in fiyatında yaşanan dalgalanmalar sebebiyle olumsuz eleştiriler almaya devam ediyor. Muhalefet ve halktan gelen eleştirilerin ardından El Salvador’a bir darbe de Fitch’ten geldi. Fitch Rating, El Salvador’un uzun vadeli ihraççı temerrüt notunu “CCC”den “CC”ye indirdi. Fitch, El Salvador’un bu dönem ile Ocak 2023 arasında 3.7 milyar dolarlık finansmana ihtiyacı olabileceğini belirtti.

Bitcoin’e olan destekleriyle bilinen Devlet Başkanı Nayib Bukele, El Salvador’da düzenlenecek 2024 seçimlerinde yeniden başkan adayı olacağını duyurdu. El Salvador halkına yapılan anketler sonucunda, Nayib Bukele’nin başkanlığına %85 oranında güvenildiği belirlendi.

Bir sonraki hafta Bitcoin dünyasında yaşanan en güncel gelişmeleri yine BtcTurk Bilgi Platformu’ndan takip edip inceleyebilirsiniz.

Bitcoin gündeminde geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeleri buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar


Siz de BtcTurk‘e üye olarak, dilediğiniz zaman kolayca Bitcoin alabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors