Bitcoin Gündemi | 14 Aralık – 21 Aralık 2022

Bitcoin dünyasındaki son dakika haberleri takip edip sizin için derledik.
14 Aralık – 21 Aralık 2022 haftasında Bitcoin piyasasında yaşanan en güncel gelişme ve haberleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

14 Aralık – 21 Aralık Bitcoin Gündemi

  • Nijerya Bitcoin Kullanımını Yasal Hale Getirmeyi Planlıyor
  • Grayscale, ETF Sermayesinin Bir Kısmını Müşterilerine İade Edebilir
  • Hal Finney’in Twitter Hesabı Yeniden Aktif Oldu
  • Bitcoin Madencisi Cleanspark 2023 Tahminlerini Düşürdü
  • Bitcoin Madencilik Zorluğu Yükseldi
  • Madenciler Borçlarını Yapılandırıyor, Yeni Borçlanma İmkanı Buluyor

Nijerya basınında çıkan haberlere göre, ülkenin yakın zamanda Bitcoin ve diğer kriptoparaların kullanımını yasal hale getiren bir yasa çıkaracağı iddia edildi. Yetkililer, Nijerya Hükumeti’nin küresel gelişmelere ayak uydurmak amacıyla bu adımı atabileceği görüşündeler. Tasarı kabul edildiği takdirde Bitcoin yatırım yapmak için yasal sermaye araçlarından biri olarak kabul edilecek. Nijerya Ekim 2021’de kendi Merkez Bankası Dijital Para Birimi eNaira’yı piyasaya sürmüş, ancak çok düşük bir benimsenme oranı yakalamıştı.

SEC’in Bitcoin ETF başvurusunu yeniden reddetmesi durumunda Grayscale Investments, bu amaçla topladığı sermayenin bir kısmını müşterilerine iade edebilir. Grayscale’in CEO’su Michael Sonnenshein, yatırımcılara yazdığı bir mektupta, ETF’e çevrilmeye çalışılan GBTC ürnünün SEC tarafından onaylanmaması halinde toplanan sermayenin yüzde yirmisinin iade edilebileceğini belirtti. Grayscale Investments bir süredir ETF statüsü kazanmaya çalışıyor. Bu amaçla Haziran ayında bir kez daha reddedildikten sonra SEC’e dava açtı.

Twitter CEO’su Elon Musk, yakın zamanda yaklaşık 1.5 milyar aktif olmayan hesabın silineceğini duyurmuştu. Bitcoin kültürünün ve topluluğunun önemli bir parçası olan Hal Finney’nin Twitter hesabı platformdan silinmemek için yeniden aktif oldu. Mesajların Hal Finney’nin karısı Fran Finney tarafından atıldığı iddia ediliyor. Finney’nin eşi olduğu iddia edilen kişi “Ben Fran Finney. Hesabın Elon tarafından silinmesini önlemek için Hal adına tweet atıyorum.” şeklinde bir tweet attı.

Bitcoin madencisi CleanSpark, ortaklarından biri olan Lancium tarafından Teksas’ta inşa edilen madencilik tesisindeki gecikmeleri gerekçe göstererek 2023 yılına yönelik hashrate tahminini düşürdü. Lancium, tesisin tamamlanma tarihini 2023’ün sonu olarak işaret etti. Bitcoin madencisi Cleaspark daha önce de Gürcistan’da iki tesis ve 18,000’den fazla makine satın alarak kapasitesini artırmıştı.

Core Scientific, Iris ve Compute North gibi madencilik şirketleri düşük Bitcoin fiyatları ve yükselen enerji maliyetleri sebebiyle likidite sorunlarıyla mücadele ediyor. Bu nedenle bazı madencilik şirketleri ellerindeki cihazları sattı diğerleri ise madencilik operasyonlarını durdurma kararı aldı. Tüm bu gelişmelere rağmen madencilik zorluğunda artış yaşandı. Buna göre Bitcoin madenciliği zorluk seviyesi yüzde 3’ün üzerinde artış gösterdi. Hatırlanacağı üzere 6 Aralık’taki son Bitcoin madenciliği zorluğu yüzde 7’ye yakın düşmüştü.

İflasın eşiğindeki Core Scientific’in en büyük borçlusu olduğu yatırım bankası B Riley Financial, belirli şartlar karşılığında madencilik şirketine yeni bir kredi imkanı sundu. Buna göre yatırım bankası, Core Scientific’e 72 milyon dolarlık ve vadesi 2 yıl olmak üzere bir kredi sağlayabilir. Diğer taraftan bir başka madencilik şirketi Greenidge Generation, NYDIG’den aldığı 75 milyon dolarlık krediyi yeniden yapılandırdı.

Bir sonraki hafta Bitcoin dünyasında yaşanan en güncel gelişmeleri yine BtcTurk Bilgi Platformu’ndan takip edip inceleyebilirsiniz.

Bitcoin gündeminde geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeleri buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar


Siz de BtcTurk‘e üye olarak, dilediğiniz zaman kolayca Bitcoin alabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors