Bitcoin Gündemi | 11 Ocak – 18 Ocak 2023

Bitcoin dünyasındaki son dakika haberleri takip edip sizin için derledik.
11 Ocak – 18 Ocak 2023 haftasında Bitcoin piyasasında yaşanan en güncel gelişme ve haberleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

11 Ocak – 18 Ocak Bitcoin Gündemi;

  • İlk Bitcoin Transferi 12 Ocak 2009’da Hal Finney ve Satoshi Nakamoto arasında gerçekleşti
  • El Salvador Parlamentosu’ndan Bitcoin Destekli Tahvil İhracına Yeşil Işık
  • Virunga Milli Parkı Gelirlerini Bitcoin Madenciliği ile Artırdı
  • Bitcoin’in Toplam Piyasa Değeri Mastercard ve Meta’yı Geçti
  • ABD’deki En Büyük Üniversitelerden Biri Bitcoin Eğitimi Vermeye Başladı
  • Miss Universe 2022 Yarışmasında Bitcoin Kostümü

Bitcoin blokzincirinde yapılan ilk Bitcoin transferi, 14 yıl önce 12 Ocak 2009’da Hal Finney ile Satoshi Nakamoto arasında gerçekleşti. Bu ilk işlemin detayları, bugüne kadar yapılan tüm Bitcoin işlemlerinde olduğu gibi herkese açık şekilde Bitcoin blokzincirine kayıtlıdır.

El Salvador Parlamentosu, Bitcoin destekli tahvil ihracına yönelik maddeleri de kapsayan dijital menkul kıymetler yasasını onayladı. Dijital menkul kıymetler yasası, “Volcano Bond” olarak adlandırılan Bitcoin destekli tahvillerin ihracına yönelik yasal çerçevenin yanı sıra, kriptopara endüstrisini destekleyici ve düzenleyici hükümet organlarının da kurulmasını içeriyor. Bitcoin destekli tahvillerden elde edilecek sermayenin, ülke borçlarının ödenmesinde, yeni madencilik tesisleri kurulmasında ve Bitcoin City’nin inşasında kullanılması planlanıyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bulunan ve Afrika’daki biyolojik çeşitliliğin önemli noktalarından biri olarak tanımlanan Virunga Milli Parkı, Covid-19 pandemisi ve ülkede yaşanan çatışmalar nedeniyle önemli gelir kayıpları yaşıyor. Yetkililer düşen gelirleri dengelemek ve parkta bulunan canlıların yaşam masraflarını karşılayabilmek amacıyla çevrede bulunan doğal kaynaklar vasıtasıyla Bitcoin madenciliğine yöneldi.

Bitcoin’in toplam piyasa değeri, fiyatının 20 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmasıyla birlikte, finans şirketi Mastercard’ın ve sosyal medya platformu Meta’nın toplam piyasa değerlerini geride bıraktı. Mastercard yaklaşık 355 milyar dolarlık toplam piyasa değerine sahipken, Meta’nın toplam piyasa değeri ise yaklaşık 350 milyar dolar olarak görülüyor. Buna karşılık Bitcoin’in toplam piyasa değeri ise yaklaşık 400 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

74,000’den fazla öğrenciye sahip olan ve Teksas’ta bulunan A&M Üniversitesi, bahar döneminde işletme ve mühendislik fakültesi müfredatlarına Bitcoin’e yönelik ders ekleyeceğini duyurdu. “Bitcon Protocol” adlı dersin, Bitcoin’e yönelik temel bilgilerden programlamaya kadar geniş bir alanı kapsaması planlanıyor. Uzmanlar bu tür eğitimlerin, Bitcoin’e yönelik finansal okur yazarlığa katkı sağlayacağı görüşünde.

Miss Universe 2022 yarışmasının New Orleans’taki ön elemelerinde, El Salvador’u temsil eden oyuncu ve model Alejandro Guajarado, aralarında Bitcoin de dahil olmak üzere ülke tarihinde kullanılan çeşitli para birimlerini tasvir eden bir köstüm giyindi.

Bitcoin gündeminde geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeleri buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar


Siz de BtcTurk‘e üye olarak, dilediğiniz zaman kolayca Bitcoin alabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors