Bitcoin Gündemi – 11 Haziran

Bitcoin ile ilgili en önemli gelişmeleri derlediğimiz Bitcoin Gündemi’nin bu sayısında 4 Haziran – 11 Haziran haftasındaki konuları derledik. Her hafta yayınlanan Bitcoin Gündemi ile güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Tayland Spot Bitcoin ETF’i Onayladı

ABD’den başlayan Spot Bitcoin ETF trendine katılan ülke sayısı her geçen gün artmaya devam
ediyor. Son olarak Tayland, One Asset Management şirketinin yaptığı Spot Bitcoin ETF
başvurusunu kabul ederek, geleneksel borsada Spot Bitcoin alım satımının önünü açmış oldu.
Diğer ülkelerden farklı olarak, sadece kurumsal hesapların erişebileceği bu ürüne bireysel
kullanıcıların erişmesi en azından ilk aşamada mümkün olmayacak.

Spot Bitcoin ETF

Geçtiğimiz hafta, Spot Bitcoin ETF metriklerinde önemli gelişmelere tanık olduk. Blackrock’un IBIT ürünü 300.000 Bitcoin barajını geçerken, 4 Haziran’da Bitcoin ETF tarihinin en yüksek ikinci girişi kaydedildi. 886 milyon dolarlık Bitcoin talebinden aslan payını Fidelity’nin Bitcoin ETF ürünü aldı. İngiltere’de işleme açılan spot Bitcoin ve Ethereum ETF’leri ise 500.000 dolar hacim ile beklenen ilgiyi görmedi. Ürünlerin sadece profesyonel kullanıcılara açık olması nedeniyle hacmin düşük olduğu tahminleri yapılıyor.

Düşmanca Devralma

ABD’nin en büyük Bitcoin madencilik firmalarından Riot, bir başka madencilik firması Bitfarms’ı satın almak için 1 milyar dolarlık teklif iletti ancak kabul edilmedi. Riot, düşmanca devralma olarak tanımlanan yöntemle borsadan Bitfarms’ın hisselerini satın alarak %12 oranında şirketin ortağı oldu. Bitfarms, devralmayı önlemek için Riot’un hisseleri %15’e ulaştığında şirketin yeni hisseleri piyasaya süreceğini açıkladı.

Semler Scientific

Kısa bir süre önce Bitcoin’i şirketin birincil rezerv varlığı olarak tanımlayan Semler Scientific, medikal cihaz üreten bir şirket iken bir anda kriptopara piyasasının gündemine oturmuştu. Geçtiğimiz hafta ise şirketin SEC’e gönderdiği finansal raporlarda, Bitcoin satın almak için daha önce alınan 247 Bitcoin’e ek olarak 150 milyon dolarlık daha kaynak ayrıldığı duyuruldu.

Rusya Bitcoin Madenciliğini Yasallaştırıyor

Rusya Finans Bakanlığı’na bağlı Finansal Politikalar Direktörü, Osman Kabaloev, Bitcoin madenciliğinin gri alandan çıkarak yasal bir iş kolu haline gelmesi için çalışmaların yapıldığını, yasanın yakın zamanda oylamaya sunulacağını açıkladı. Yasanın onaylanması halinde, Rusya’daki Bitcoin madencileri lisanslanması ve bu firmaların bankacılık ve sigorta alanları başta olmak üzere karşılaştığı problemlerin ortadan kalkması bekleniyor.

DMM Bitcoin Kaybettiklerini Yerine Koydu

Hack saldırısı sonrasında 300 milyon doların üzerinde Bitcoin kaybeden Japon DMM Bitcoin borsası, ana şirket DMM Group üzerinden borçlanarak kullanıcıların zararlarını karşıladı. İlk aşamada 32 milyon dolarlık, 7 Haziran’da 307 milyon dolarlık ve son olarak 10 Haziran’da 13 milyon dolarlık borç üzerinden likidite elde eden borsa, tekrar olağan akışına dönüş sağladı. Hacker ile ilgili resmi süreç ise sürüyor.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors