Bitcoin Gündemi | 07 Aralık – 14 Aralık 2022

Bitcoin dünyasındaki son dakika haberleri takip edip sizin için derledik.
07 Aralık – 14 Aralık 2022 haftasında Bitcoin piyasasında yaşanan en güncel gelişme ve haberleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

7 Aralık – 14 Aralık 2022 Bitcoin Gündemi;

  • BtcTurk’ün de Sponsor Olduğu GEG 2022 Başlıyor
  • ABD’li Senatörler Bitcoin’in Çevresel Etkisinin Araştırılmasını Talep Ediyor
  • ABD’li Senatör Cynthia Lummis: Bitcoin Emeklilik Planlarına Entegre Edilmeli
  • Bitcoin Madencilik Şirketleri Yatırım Alıyor
  • Kenya’daki Bitcoin Madenciliği Projesi, Kırsal Topluluğa Enerji Sağlamaya Devam Ediyor
  • Bitcoin Lightning Network, Avrupa ve Afrika Arasında Anında Havale İmkanı Sağlayacak 

Bitcoin’de Bu Hafta Neler Yaşandı?

Global Espor Federasyonu’nun en büyük etkinliği olan ve ilki geçtiğimiz yıl Singapur’da düzenlenen Global Esports Games (GEG), 15 – 17 Aralık tarihlerinde İstanbul’da düzenleniyor. Organizasyon 68 farklı ülkeden 400’ün üzerinde espor oyuncusunu bir araya getiriyor. Global Esports Games’in ilk gününde gerçekleşen GEFcon’da ise aralarında BtcTurk CEO’su Özgür Güneri’nin de konuşmacı olarak yer aldığı, espor, spor, teknoloji, iş, akademi çevresinden katılımcılar, yakın gelecekte esporu tanımlayacak fikir ve stratejileri değerlendirdi.

ABD’li senatörler Bitcoin madenciliğinin çevresel etkisinin araştırılmasına talep ediyor. Yasa tasarısı, madencilik operasyonlarının Şili veya Bangladeş gibi ülkelerin yıllık enerji tüketiminden daha fazla elektrik tükettiğini belirtiyor. Senatörler sundukları yasa tasarısında madencilere yönelik yeni kurallar önerirken, madencilik tesislerinin gerekli izinler olmadan faaliyet gösterip göstermediğinin de incelenmesini talep ediyor.

ABD’li senatör Cynthia Lummis gerçekleştirdiği bir röportajda, ABD yasalarının emeklilik planlarında Bitcoin’i de entegre etmesi gerektiğini belirtti. Lummis, Bitcoin’in diğer kriptoparalardan faklı olması nedeniyle emeklilik fonlarına dahil edilmesi konusunda rahat olduğunu belirtti. Lummis’e göre bireyler güvenli  ve engelleri aşan bir şekilde Bitcoin’i tercihlerine göre kullanabilmeli. Hatırlanacağı üzere bir grup ABD’li senatör Kasım ayında Fidelity Invesrtments’a Bitcoin destekli emeklilik planını yeniden gözden geçirmesi konusunda mektup yollamıştı.

Bitcoin Madencilik şirketi 360 Mining 2.25 milyon dolarlık yatırım aldı. Yatırım, doğal gaz üretimi ve madencilik kapasitesini artırmak amacıyla kullanılacak. Bir başka Bitcoin madencilik şirketi olan TeraWulf, borçlarının bir kısmını geri ödemek için 10 milyon dolar topladı. TeraWulf bununla birlikte daha önce yapılan 8,200 makinelik anlaşmayı da yeniden yapılandırdığını duyurdu.

Afrika merkezli hidroelektrikle çalışan kripto madenciliği projesi Gridless Compute, Twitter hesabından duyuruda bulundu. Buna göre proje 2,000 kişinin enerji ihtiyacını karşılarken, enerji maliyetini de %60 düşürüyor. Gridless CEO’su Erik Hersman’a göre Afrika kıtası hem enerji üreticileri hem de madenciler için mükemmel bir kâr potansiyeli sunarken, toplulukları pozitif etkiliyor.

CoinCorner ve Bitnob arasındaki yeni ortaklıkla birlikte, Nijerya, Kenya ve Gana’daki insanlar artık Bitcoin Lightning aracılığıyla AB ve Birleşik Krallıktan yerel para birimi cinsinden anında, düşük maliyetli havaleler yapabilecek. Varlıklar, Lightning Network aracığıyla Bitcoin’e dönüştürülüyor. Ardından hızlı bir şekilde yerel para birimine çevrilerek doğrudan alıcının banka hesabına veya mobil para cüzdanına yatırıyor.

Bir sonraki hafta Bitcoin dünyasında yaşanan en güncel gelişmeleri yine BtcTurk Bilgi Platformu’ndan takip edip inceleyebilirsiniz.

Bitcoin gündeminde geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeleri buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar


Siz de BtcTurk‘e üye olarak, dilediğiniz zaman kolayca Bitcoin alabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors