Bitcoin Gündemi | 04 Ocak – 11 Ocak 2023

Bitcoin dünyasındaki son dakika haberleri takip edip sizin için derledik.
04 Ocak – 11 Ocak 2023 haftasında Bitcoin piyasasında yaşanan en güncel gelişme ve haberleri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

04 Ocak – 11 Ocak Bitcoin Gündemi;

  • Jack Dorsey’nin Şirketi Square, POS Sistemlerine Bitcoin Lightning Network Entegrasyonunu Araştırıyor
  • Hive Blockchain, Intel’in Yeni Çipi ile Bitcoin Madencilik Verimliliğini Artırıyor
  • Kanada’da Eyaletler Bitcoin Madencilerine Yönelik Kısıtlamalara Getirmeye Başladı
  • Dünya Çapında Bitcon ATM Kurulumu 2022’nin İkinci Yarısında İvme Kaybetti
  • Bitcoin Madencilerinin Geliri Aralık’ta 477 Milyon Dolar Olarak Gerçekleşti
  • Cleanspark 2022’de Bitcoin Üretimini %200 Artırdı
  • Mt. Gox Geri Ödemeleri Eylül 2023 Sonrasına Ötelendi

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’nin şirketi Square, POS sistemlerine Lightning Network’ü entegre etmenin yollarını araştırıyor. Lightning Network’ün POS sistemlerine entegre edilmesi, küçük işletmelerin kendi cüzdanlarını yönetmelerini ve herhangi bir ek donanıma ihtiyaç duymadan Bitcoin ödemelerini kabul etmelerini kolaylaştırabilir.

Kanadalı Bitcoin madencilik şirketi Hive Blockchain, Intel’in Blocksale çiplerini kullanarak kendi tasarladığı ilk makineler olan HIVE BuzzMiner’ı kullanmaya başladı. Bugüne kadar toplamda 1,423 adet HIVE BuzzMiner kuran madencilik şirketi, Ocak ayının sonunda bu sayıyı 5,800 adete çıkarmayı planlıyor. Yeni nesil madencilik çipleri, eski ASIC ve GPU madenciliği ekipmanlarının yerini alarak Bitcoin madencilik verimliliğini artırmayı ve maliyetleri düşürmeyi hedefliyor.

2022’nin son çeyreğinde Kanada’da Bitcoin madenciliğine yönelik çevresel değerlendirmeler yapılmaya başlanmıştı. Bunun bir yansıması olarak ülkede bazı eyaletler kriptopara madencilerine ucuz elektrik satışını durdururken, diğer eyaletlerde ise madencilerin yeni elektrik şebekesine bağlanma talepleri 18 ay boyunca ötelendi. Bitcoin madenciliği için küresel bir merkez haline gelen Kanada, küresel hash oranının %7’sini temsil ediyor.

Coin ATM Radar verilerine göre 2022 yılının ikinci yarısında dünya çapındaki Bitcoin ATM kurulum hızı ivme kaybetti. Temmuz 2022’de dünya çapında 38,536 adet Bitcoin ATM’si kurulu bulunurken, bu rakam Ocak 2023 itibarıyla 38,626 olarak gözüküyor. Uzmanlar Bitcoin ATM kurulumlarındaki yavaşlama eğilimini, süregelen ayı piyasası ile bağlantılı olduğu düşünüyor.

Ocak 2022’de 1.2 milyar dolar olarak gerçekleşen Bitcoin madencilerinin toplam geliri yıl boyunca düşüş eğilimi içinde oldu. Bitcoin madencilerinin Aralık ayındaki toplam geliri ise 477 milyon dolar olarak gerçekleşti. Diğer taraftan Bitcoin madenciliği zorluğu, Aralık ayında %3,6 düştü. Uzmanlara göre bu düşüş iflas eden madencilik şirketleri nedeniyle yaşanmış olabilir.

ABD’li halka açık bir Bitcoin madencisi olan Cleanspark geçtiğimiz günlerde 2022 yılına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Buna göre madencilik şirketi Cleanspark 2022 yılında Bitcoin üretimini %200 artırdı. Madencilik şirketi Aralık ayında toplam 464 adet ve 2022 yılı genelinde ise toplam 4,621 adet Bitcoin ürettiğini açıkladı.

Kriptopara piyasasının ilk Bitcoin platformlarından biri olan ve hack saldırısı sonrasında 2014 yılında iflas eden Mt. Gox’ın kayyum komisyonu geri ödeme takviminde değişikliğe gitti. Son yapılan takvim değişikliğine göre ödeme almak isteyenlerin kayıt yaptırması gereken tarih 10 Ocak’tan 10 Mart’a uzatıldı. Buna paralel olarak ilk ödemelerin Eylül 2023 sonrasında yapılması planlanıyor. Hatırlanacağı üzere Mt Gox’a yapılan hack saldırısında 800 binden fazla Bitcoin çalınmıştı.

Bitcoin gündeminde geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeleri buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynkalar


Siz de BtcTurk‘e üye olarak, dilediğiniz zaman kolayca Bitcoin alabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors