Artemis Halı A.Ş. Halka Arz Detayları

Halka arz fiyatı 25,35 TL (sabit fiyatla) olarak belirlenen Artemis Halı A.Ş., “ARTMS” koduyla 27-28 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek. Bu makalede Artemis Halı A.Ş. halka arzının detaylarını inceleyebilirsiniz.

Halka Arz Nedir?

Halka arz, sermaye piyasası araçlarının satın alınmasına yönelik çağrı ve devamında gerçekleştirilen satış süreci anlamına gelmektedir. Şirketler halka arz gerçekleştirerek, hisseleri karşılığında yeni kaynak veya finansman yaratmaktadırlar.

Halka arz, borçlanma yönteminin aksine anapara ve faiz benzeri ödeme zorunluluğu olmayan bir finansman yöntemidir. Bu şekilde sermaye yapısını kuvvetlendiren şirketler hem daha kolay hem de daha ucuz finansman elde ederek borçlanma kapasitelerini artırabilmektedirler.

Artemis Halı A.Ş. Halka Arz Detayları

Halka arz fiyatı 25,35 TL (sabit fiyatla) olarak belirlenen Artemis Halı A.Ş., “ARTMS” koduyla 27-28 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek. Borsadan satış yöntemi ile gerçekleşmesi planlanan halka arz, 27 Şubat’ta başlayacak ve 28 Şubat saat 13:00’da sona erecektir.

Toplamda 20.000.000 lot sermaye artırımı biçiminde gerçekleşecek olan Artemis Halı A.Ş.’nin halka arz büyüklüğünün yaklaşık 507 Milyon TL olması beklenmektedir. Bu süreç sonrasında şirketin halka açıklık oranı %28,57 olarak gerçekleşecektir. Fiyat istikrarı planlanmamaktadır. İhraççı ve ortaklar için 1 (bir) yıl boyunca satmama taahhüdü bulunmaktadır.

Artemis Halı A.Ş. Halka Arzında Dağıtılacak Olası Hisse Miktarları

  • 2,1 Milyon Katılım: Yaklaşık 10 lot (253 TL)
  • 2,5 Milyon Katılım: Yaklaşık 8 lot (202 TL)
  • 2,9 Milyon Katılım: Yaklaşık 7 lot (177 TL)
  • 3,3 Milyon Katılım: Yaklaşık 6 lot (152 TL)
  • 3,7 Milyon Katılım: Yaklaşık 6 lot (152 TL)
  • 4,1 Milyon Katılım: Yaklaşık 5 lot (126 TL)
  • 4,5 Milyon Katılım: Yaklaşık 5 lot (126 TL)
  • 4,9 Milyon Katılım: Yaklaşık 4 lot (101 TL)

Artemis Halı A.Ş. Finansal Durumu

Artemis Halı A.Ş. Halka Arz Gelirini Nerede Kullanılacak?

%40 – %50 Fabrikada Kapasite Artırıcı Makine Yatırımları ve Enerji Maliyetini Düşürücü Yatırımlar

  • Makine ve Teçhizat Yatırımları

Şirket, halka arzdan elde edeceği net gelirin yatırım harcamaları için ayrılan kısmının %80 – %85’i ile ihracat ürünlerine yönelik üretimin artırılması amacıyla 100 taraklı dokuma tezgahı yatırımı, konfeksiyon hattı beslemeleri ve kurutma sistemi yatırımı planlamaktadır. Yapılacak bu yatırımlar ile üretim hacminin %30 artırılması ve ürün başına düşen birim maliyetlerin düşürülerek verimliliğin sağlanması hedeflenmektedir.

  • Çatı GES Yatırımı

Şirket, halka arzdan elde edeceği net gelirin yatırım harcamaları için ayrılan kısmının %15 – %20’sini çatı GES yatırım için kullanmayı planlamaktadır. GES yatırımı ile aylık 250.000 kWh enerji giderinin ortadan kaldırılması ve karlılığın artırılması planlanmaktadır.

%25 – %30 Finansal Borçların Faiz ve Anapara Ödemelerinin Yapılması

Mevcut finansal borçluluk oranını düşürmek amacıyla, faiz oranı yüksek olan krediler başta olmak üzere kısa vadeli banka kredilerini kapamayı planlamaktadır. Böylece Borç/Özkaynak oranı düşürülerek şirketin toplam yükümlülüğü azaltılacak, pasif içinde yabancı kaynağın düşmesiyle özkaynak yapısının daha güçlü hale getirilmesi hedeflenmektedir. Şirketin finansman maliyetleri azaltılarak net karlılık oranının da yükseltilmesi hedeflenmektedir.

%25 – %30 İşletme Sermayesinin Güçlendirilmesi

Şirket orta – uzun vadede faiz riskini ve finansman giderlerini kontrol altında tutmak amacıyla tedarik ettiği mal ve hizmetler için gereksinim duyulan fonun finansmanı kapsamında halka arzdan elde edeceği net gelirin %25 – %30’unu işletme sermayesinin güçlendirilmesi amacıyla kullanmayı planlamaktadır.

BtcTurk | Hisse’de Halka Arzlara Nasıl Katılabilirsiniz?

BtcTurk | Hisse mobil uygulamasında halka arzlara katılmak çok kolay! BtcTurk | Hisse Fiyatlar Ekranında bulunan arama kısmına halka arzı gerçekleştirilecek olan şirketin kodunu (ARTMS) yazıp tıkladıktan sonra ilgili ortaklığın halka arz profilini diğer bir ifade ile halka arz bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Halka Arz Profili Ekranındaki “Talep Et” butonuna tıkladığınızda, halka arzdan talep edeceğiniz hisse miktarını ve fiyatını belirleyebileceğiniz alana yönlendirileceksiniz. Talep edilen hisse miktarını ve fiyatını belirlemenizin ardından “Devam” butonuna tıklayarak süreci ilerletebilirsiniz.

“Devam” butonuna tıkladıktan sonra “Emir Onay” ekranı belirecektir. Bu alanda talep edilen fiyat ve hisse adeti, komisyon ve toplam tutar gibi katılmak istediğiniz halka arza yönelik bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Bilgilerinizi kontrol edip, doğruluğunu teyit ettikten sonra “Onayla” butonuna tıklayarak emrinizi iletebilirsiniz. Bu adımın ardından talebinizin alındığına yönelik ekran belirecektir.

İlgili halka arza yönelik talebinizin durumunu; “Talep Durumu” butonundan veya BtcTurk | Hisse ana menüsünden Hesap, Emirlerim, Açık Emirler adımlarını takip ettikten sonra görüntüleyebilirsiniz. BtcTurk | Hisse’de borsadan satış yöntemi ile halka arzlara katılabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors