Altınkılıç Gıda ve Süt San. Tic. A.Ş. Halka Arz Detayları

Halka arz fiyatı 22,98 TL (sabit fiyatla) olarak belirlenen Altınkılıç Gıda ve Süt San. Tic. A.Ş., “ALKLC” koduyla 29-30 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek. Bu makalede Altınkılıç Gıda ve Süt San. Tic. A.Ş. halka arzının detaylarını inceleyebilirsiniz.

Halka Arz Nedir?

Halka arz, sermaye piyasası araçlarının satın alınmasına yönelik çağırı ve devamında gerçekleştirilen satış süreci anlamına gelmektedir. Şirketler halka arz gerçekleştirerek, hisseleri karşılığında yeni kaynak veya finansman yaratmaktadırlar.

Halka arz, borçlanma yönteminin aksine anapara ve faiz benzeri ödeme zorunluluğu olmayan bir finansman yöntemidir. Bu şekilde sermaye yapısını kuvvetlendiren şirketler hem daha kolay hem de daha ucuz finansman elde ederek borçlanma kapasitelerini artırabilmektedirler.

Altınkılıç Gıda ve Süt San. Tic. A.Ş. Hakkında

1976 yılında butik üretim ile sektöre giren şirket, 1991 yılında Altınkılıç Gıda ve Süt San. Tic. A.Ş. unvanı altında markalaşıp, Ezine’de toplam 20000 m2 arsalı 6000 m2 kapalı alanda ürün gamını genişleterek üretime devam etmiştir. Şirket, devam eden süreçte 1996 yılında Balıkesir Karaağaç bölgesinde 4800 m2 alanda 3000m2’si kapalı eski kaşar üretim tesisini faaliyete almıştır. İki tesisin toplam yıllık süt işleme kapasitesi 65 bin tonun üzerinde bulunmaktadır.

Türkiye’de gelişen perakende sektörü neticesinde Altınkılıç Gıda ve Süt San. Tic. A.Ş, 2001 yılından itibaren Ege Üniversitesi olmak üzere Türkiye’nin öncü eğitim kuruluşlarıyla ortak çalışmalar gerçekleştirerek nütritif süt ürünlerine odaklanmaya başlamıştır.

Ezine Tesisi’nde bir Ür-Ge merkezine sahip olan şirket, 50.000’den fazla noktaya sağladığı dağıtımı İstanbul ve Ezine Tesisindeki 2 adet lojistik merkezi aracılığıyla sağlamaktadır. Süt ve süt ürünleri sektörüne lider olabilmek, üretim süreçlerinde gıda güvenliği ile ilgili bilgileri gıda zinciri boyunca iletmek ve gıda güvenliğinden ödün vermemek için teknolojiye yatırım yapmak gibi hedefleri bulunan Altınkılıç Gıda ve Süt San. Tic. A.Ş, Balkanlar, Orta Doğu ve Amerika kıtasındaki çeşitli pazarlara ihracat gerçekleştirmektedir.

Altınkılıç Gıda ve Süt San. Tic. A.Ş. Halka Arzının Detayları

Halka arz fiyatı 22,98 TL (sabit fiyatla) olarak belirlenen Altınkılıç Gıda ve Süt San. Tic. A.Ş, “ALKLC” koduyla 29-30 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek. Borsadan satış yöntemi ile gerçekleşmesi planlanan halka arz, 29 Mayıs 2024 saat 10:30’da başlayacak ve 30 Mayıs 2024 saat 13:00’de sona erecektir.

Toplamda 33.885.000 lot sermaye artırımı biçiminde gerçekleşecek olan Altınkılıç Gıda ve Süt San. Tic. A.Ş’nin halka arz büyüklüğünün yaklaşık 778 Milyon TL olması beklenmektedir. Bu süreç sonrasında şirketin halka açıklık oranı %30,25 olarak gerçekleşecektir.

Fiyat istikrarı işlemlerinin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Buna göre fiyat istikrarının sağlayıcı işlemlerde, brüt halka arz gelirinin %20’sine karşılık gelen 6.777.000 lot’a karşılık olan ve halka arz fiyatından hesaplandığında 155.735.460 TL tutarındaki fonun kullanılması hedeflenmektedir. İhraççı ve ortaklar için 1 (bir) yıl boyunca satmama taahhüdü bulunmaktadır.

Altınkılıç Gıda ve Süt San. Tic. A.Ş. Halka Arzında Dağıtılacak Olası Hisse Miktarları

  • 2.1 Mln. Katılım: Yaklaşık 17 lot (390 TL)
  • 2.5 Mln. Katılım: Yaklaşık 14 lot (321 TL)
  • 2.9 Mln. Katılım: Yaklaşık 12 lot (275 TL)
  • 3.3 Mln. Katılım: Yaklaşık 11 lot (252 TL)
  • 3.7 Mln. Katılım: Yaklaşık 10 lot (229 TL)
  • 4.1 Mln. Katılım: Yaklaşık 9 lot (206 TL)
  • 4.5 Mln. Katılım: Yaklaşık 8 lot (183 TL)
  • 4.9 Mln. Katılım: Yaklaşık 7 lot (160 TL)

Altınkılıç Gıda ve Süt San. Tic. A.Ş. Finansal Durumu

Altınkılıç Gıda ve Süt San. Tic. A.Ş. Halka Arz Gelirini Nerede Kullanılacak?

İşletme Sermayesi İhtiyacının Finanse Edilmesi (%65 – %70)

Ürünlere yönelik talebi karşılamak için şirketin Gömeç ve Ezine Tesislerinin kapasite kullanım oranı artırılacaktır. Halka arzdan elde edilen gelirler ile var olan tesislerde modernizasyon ve piyasa şartlarına göre oluşacak talebe göre ek hatlar eklenerek üretim hacminin yükseltilmesi planlanmaktadır. Burhaniye OSB’de, şirketin mevcut ve öngörülebilir gelecekteki üretim ihtiyaçlarını karşılayacak bir tesis inşa edilmesi ve mevcut Gömeç Tesisinin kademeli olarak yeni tesise taşınması planlanmaktadır.

Burhaniye OSB Tesisi Yatırımı (%10 – %12)

Burhaniye OSB’de 17.000 m2 alanda, şirketin üretim ihtiyaçlarına daha verimli şekilde cevap verebilecek yeni fabrikanın inşaatı mevcut durum itibariyle devam etmekte ve 2024 yılının ilk yarısında yapı projesinin ve makine parkının tamamlanması/alınması ve sonrasında gıda mevzuatı kapsamındakiler de dahil olmak üzere gerekli izinlerin temininin ardından seri üretime başlanması hedeflenmektedir.

Makine Alımı ve Modernizasyonu (%3 – %4)

Şirketin yapılmakta olan Burhaniye OSB’deki tesisinin tamamlanması sonrası buraya taşınacak olan Gömeç tesisindeki makinelerin iyileştirilmesi, geliştirilmesi ve aynı zamanda bu tesis ile mevcut Ezine Tesisi için yeni makine alımında kullanılacaktır. Burhaniye OSB’de kurulumu yapılmak üzere mevcut üretim hatlarına ve ürünlere paralel olarak makine alımı yapılması planlanmaktadır.

Bununla birlikte uygun koşullarda dış finansman kaynaklarının temin edilmesi durumunda, bu kapsamda yapılması planlanan harcamalar diğer halka arz fonu kullanım yerleri kapsamında değerlendirilecektir.

Mevcut Yeni Ürünlere İlişkin Reklam ve Pazarlama Maliyetleri (%4 – %5)

Yürütülecek kampanya, pazarlama ve reklam faaliyetleri ile mevcut durumda yüksek seviyede olan marka bilinirliği ve satışların daha da güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Finansal Borçların Kapatılması (%12 – %15)

Halka arz gelirlerinin, finansal borçların kısmen kapatılması için kullanılacak olan %12-%15’lik kısmında kısa vadeli ve/veya yüksek maliyetli kredilerin ödenmesi önceliklendirilecektir.

BtcTurk | Hisse’de Halka Arzlara Nasıl Katılabilirsiniz?

BtcTurk | Hisse mobil uygulamasında halka arzlara katılmak çok kolay!  Btcturk | Hisse’nin yeni özelliği olan halka arz sekmesinden, halka arzı gerçekleşen şirketlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Saniyeler içinde büyüme potansiyeli olan şirketlere ortak olmak için halka arz menüsünden ilgili şirketi seçmeniz, talep edilen hisse adedini girmeniz ve emiri onaylamanız yeterli.

Talep durumunuzu merak ediyorsanız yine halka arz sekmesinden ilgili hisseye tıklayarak kontrol sağlayabilirsiniz. BtcTurk | Hisse’de borsadan satış yöntemi ile halka arzlara katılabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors