BtcTurk CEO’su Özgür Güneri’den Bitcoin ve Kriptopara Gündemi Değerlendirmesi

Türkiye’nin ilk, dünyanın dördüncü Bitcoin ve kriptopara alım satım platformu BtcTurk’un CEO’su Özgür Güneri ve BtcTurk Yönetim Kurulu Üyesi Bora Oruç, Bitcoin ve kriptopara sektöründeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye’de Bitcoin ve kriptoparaların kolayca ve güvenle alım satımının yapılabildiği BtcTurk, Bitcoin ve kriptopara piyasalarındaki gelişmelere, ulusal ve uluslararası gündem ile regülasyon yaklaşımlarına dair görüşlerini basın buluşmasıyla paylaştı.

Bugün 750 çalışanı, 3 milyonu aşkın üyesi ve 19 milyon Türk Lirası ödenmiş sermayesi ile sektöre liderlik eden BtcTurk’un CEO’su Özgür Güneri ve Yönetim Kurulu Üyesi Bora Oruç, yaptıkları değerlendirmede kullanıcıların doğru karar verebilmeleri ve sağlıklı bilgilere ulaşabilmelerinin sağlanmasının çok önemli olduğunun da altını çizdi.

Kriptopara sektörünün bugün 2 trilyon doları aşan pazar değeriyle günden güne büyümeye ve gelişmeye devam ettiğini belirten Özgür Güneri; “12 senedir var olan ve her geçen yıl katlanarak büyüyen bir sektörün, ülkelerin ekonomilerine kazandırabileceği değerleri göz ardı etmemek gerekiyor. Avrupa’da bazı ülkeler birkaç yıl önce kriptopara ve blokzinciri girişimcilerini desteklemeye başladı ve bu ülkeler kriptopara ekosisteminin merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Türkiye ise, kriptopara bilinirliğinin en yaygın olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Ancak ülkemizde henüz kriptoparalar veya kriptopara alım satım işlemleri ile ilgili bir düzenleme yapılmadı. Önümüzdeki süreçte Türkiye’de orta ve uzun vadede kripto varlıklara ilişkin düzenlemelerle ilgili olumlu adımlar atılacağına inanıyorum. Bu sektörün çok daha büyüyebileceği, Türkiye’nin küresel anlamda bu işte güç olabileceği ve markalar çıkarabileceği bir fırsat var. BtcTurk olarak, kurulduğumuz günden bu yana bir düzenlemeye tabi gibi çalışmayı sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Uluslararası ve ulusal finans kurumlarının küresel olarak kabul görmüş çalışma prensipleri çerçevesinde, kullanıcı ve paydaşlarımıza şeffaf, hızlı ve güvenli bir şekilde kriptoparalara erişim sağlıyoruz. Kriptopara sektöründe yapılacak düzenlemeler, Türkiye’nin bu sektörde önemli oyunculardan biri olmasını sağlayacaktır. Bu doğrultuda yapılan çalışmaları da takdirle karşılıyor ve destekliyoruz.” dedi.

BtcTurk Yönetim Kurulu Üyesi Bora Oruç Merkez Bankası tarafından, ödemelerde kriptoparaların kullanılmamasına dair yayınlanan, yönetmelik ile ilgili değerlendirmede bulundu: “Söz konusu yönetmelik kriptoparaları gayri maddi varlıklar olarak nitelendirmesi açısından önem taşıyor. Yayınlanan düzenleme ile ödemelerde, ödeme hizmetlerinin sağlanmasında ve para ihracında kriptoparaların kullanılmamasının yanı sıra elektronik para kuruluşlarının, kriptopara alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık etmemesine ilişkin esaslar belirlendi. Ancak kriptopara alım satın işlemleri veya alım satım platformlarına banka kanalı ile para aktarım işlemleri bu düzenlemeden etkilenmedi. BtcTurk’e para yatırıp çekerken, kripto para alım satımı yaparken veya saklarken hayatlarını değiştirecek bir durum öngörmüyoruz. Banka hesaplarımızdan bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da 7/24 Türk Lirası yatırıp çekebilecekler. Bu düzenleme kullanıcıların mağduriyetini önlemeye yönelik bir düzenleme olarak değerlendirilebilir. Önümüzdeki dönemde de kripto varlıkların genel çerçevesinin olumlu yönde netleştirileceğine inanıyorum. Bu taraftaki adımlarla, regüle finansal piyasalar ve yeni gelişen piyasalar arasında sektörü büyütecek nasıl şeffaf ve sağlıklı bağlar kurulacağını ilgili tüm sektörlerle beraber geliştirebileceğimizi düşünüyorum. Regülasyonun gelmesi piyasadaki gürültüleri, haber kirliliğini de engelleyici bir unsur olacaktır. Kriptopara platformları olarak devletin sermayesi, çalışanı, faaliyet ve çalışma esaslarıyla düzenlediği platformlar haline gelmeyi her türlü istiyoruz. Biz zaten BtcTurk olarak düzenlenmiş bir platform nasıl olması gerekirse bu yönde çalışmalarımızı yapıyoruz. Hatta regülasyona ışık tutacak uygulamalarımız var. Burada yatırımcıların olabildiğince sakin olmaları, bilgi kaynaklarını doğru seçmeleri gerektiğini düşünüyorum.”Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors